ניצול ימי מחלה בזמן הריון

עו"ד ליאת שטיין
ד"ר ליאת שטיין, עו"ד ממייסדי המשרד. דוקטור למשפטים, בעלת תואר שני במשפטים (מאסטר) מאוניברסיטת בר אילן ותואר ראשון במשפטים בהצטיינות (עו"ד משנת 2006). עו”ד ליאת שטיין מעניקה יעוץ משפטי ועוסקת בכל התחום האזרחי מסחרי, מ... [לפירוט המלא]
מנהל/ת את הפורומים: זכויות נשים בהריון

1. ניצול ימי מחלה בזמן הריון
21/07/2011 8:14
שלום רב,אני הייתי בימי מחלה שבועיים מ19/6 עד 3/7 מסיבה שלא קשורה לשמירת הריון, חזרתי לעבודה ב4/7 עבדתי יומיים 4-5/7 ,ב5/7 בערב התאשפזתי עקב כאבים חזקים וצירים מוקדמים (שבוע 32+2 להריון). לאחר אישפוז מ6/7אני נמצאת בימי מחלה רציפים עקב צירים מוקדמים, כאבים והיסטוריה מיולדתית קודמת.(לא רשום שזה שמירת הריון)
מ1/7 עומדים לזכותי 45.5 ימי מחלה שאני רוצה לנצל (ימי חופש ניצלתי את כולם), לפי חישוב שלי מספיק לסגור יולי ואוגוסט.תאריך לידה משוער 27/8 , אך אני אצטרך לעבור ניתוח קיסרי בשבועות יותר מוקדמות- עד אמצע אוגוסט .
היום אני בשבוע 34+4. אני מביאה למעביד אישורי מחלה (לא שמירת הריון). לטענת המעביד -אין בעיה לשלם עבור ימי מחלה עד סוף יולי -תחילת אוגוסט , אך אם אני לא אלד עד תקופה זו ואהיה בימי מחלה ברצף יותר מ30 יום אז יהיה לו בעיה עם ביקורת של ביטוח לאומי. מעביד טוען שביטוח לאומי יכול להגיד שאישה בהריון בימי מחלה של יותר מ30 יום זה מצב של שמירת הריון ומעביד לא היה צריך לשלם לי ויכולים להחתים אותי על ויטור סודיות ולגבות ממעביד כספים!?
שאלה שלי האם זה חוקי ?למה אני לא יכולה לנצל 45.5 ימי מחלה שלזכותי?מעביד אומר שאם לא אלד עד תחילת אוגוסט, אז לא יוכל לשלם לי משכורת של אוגוסט ומסיבה זו דמי לידה יכולים להפגע גם.
מה אני יכולה לעשות בסיטואציה זוַ?תודה מראש
מאת: אורח/ת
2. ניצול ימי מחלה אל מול שמירת הריון
21/07/2011 9:49
שלום לך,
מעסיקך טועה.
לאור תיקון שהיה לפני מספר שנים בחוק ביטוח לאומי, רשאית העובדת להחליט האם ברצונה לנצל תקופה זו כימי מחלה או שמירת הריון.
למעלה מכך, הטיעון ל"הסתבכות" עם המוסד לביטוח לאומי הינו בדיוק הפוך בראציונל - לביטוח לאומי אין אינטרס לחייב מעסיק שהתקופה תהיה כשמירת הריון, שכן ימי מחלה הם מכיס המעביד, בעוד משירת הריון - מביטוח לאומי.
כך, עקרונית זכותך לנצל את התקופה כימי מחלה, עד מלוא הצבירה.
תמונה מצורפת
ניצול ימי מחלה אל מול שמירת הריון
אשמח לסייע בפרטים נוספים,

בברכה,
ד"ר ליאת שטיין, עו"ד בתחום דיני העבודה, בדגש על נשים בהריון, בטיפולים ולאחר לידה, והליכים במשרד התמ"ת.
המשרד ממוקם במגדלי עזריאלי תל אביב, המגדל העגול, קומה 35.
03-6551010
https://shtein-law.co.il
3. ניצול ימי מחלה אל מול שמירת הריון 21/07/2011 9:49
21/07/2011 11:41
ליאת שלום,
תודה רבה על תגובתך המהירה!
אם הבנתי נכון- לפי חוק חדש במצב של שמירת הריון אפשר לנצל את ימי מחלה שנצברו במקום להגיש בקשה לביטוח לאומי.
במקרה שלי -אני בימי מחלה רציפים ( לא שמירה )יכולה לנצל את 45 ימי מחלה ברצף שנצברו אצל מעביד עד שאני מסיימת אותם ? תודה מראש על עזרתך!
מאת: MAYA
4. ניצול ימי מחלה אל מול שמירת הריון 21/07/2011 9:49
21/07/2011 12:15
. ניצול ימי מחלה אל מול שמירת הריון
21/07/2011 9:49
שלום לך,
מעסיקך טועה.
לאור תיקון שהיה לפני מספר שנים בחוק ביטוח לאומי, רשאית העובדת להחליט האם ברצונה לנצל תקופה זו כימי מחלה או שמירת הריון.
למעלה מכך, הטיעון ל"הסתבכות" עם המוסד לביטוח לאומי הינו בדיוק הפוך בראציונל - לביטוח לאומי אין אינטרס לחייב מעסיק שהתקופה תהיה כשמירת הריון, שכן ימי מחלה הם מכיס המעביד, בעוד משירת הריון - מביטוח לאומי.
כך, עקרונית זכותך לנצל את התקופה כימי מחלה, עד מלוא הצבירה.
תמונה מצורפת
ניצול ימי מחלה אל מול שמירת הריון
מאת: עו"ד ליאת שטיין
אשמח לסייע בפרטים נוספים,

בברכה,
ליאת שטיין, עו"ד (תואר שני) בתחום דיני העבודה, בדגש על נשים בהריון, בטיפולים ולאחר לידה, והליכים במשרד התמ"ת.
המשרד ממוקם בקניון עזריאלי בת"א, הבניין העגול, קומה 18.
03-6245588
http://www.hamishpat.co.il
3. ניצול ימי מחלה אל מול שמירת הריון 21/07/2011 9:49
21/07/2011 11:41
ליאת שלום,
תודה רבה על תגובתך המהירה!
אם הבנתי נכון- לפי חוק חדש במצב של שמירת הריון אפשר לנצל את ימי מחלה שנצברו במקום להגיש בקשה לביטוח לאומי.
במקרה שלי -אני בימי מחלה רציפים ( לא שמירה )יכולה לנצל את 45 ימי מחלה ברצף שנצברו אצל מעביד עד שאני מסיימת אותם ? תודה מראש על עזרתך!
5. שמירת הריון ומחלה
18/11/2013 13:47
הי ליאת

אני יצאתי לשמירת הריון ב 26.2 וילדתי ב 23.4. ביקשתי מהמעסיק לפדות ימי מחלה כיוון שידעתי שהכסף יכנס לי מהר יותר. פדיתי כ 28 ימי מחלה שהיו לרשותי והגשתי על הימים שנותרו תביעה לביטוח לאומי לשמירת הריון. התביעה חזרה שלילית כיוון שהימים שנותרו מהיום האחרון של המחלה ועד ללידה כ 28 יום והביטוח הלאומי אמר שאינו משלם כיוון שמדובר בפחות מ30 יום. אם הייתי יודעת לא הייתי פודה את ימי המחלה שלי! מה עושים?
אשמח לעצה ....!
סה״כ הייתי בשמירת הריון ולא עבדתי כ 56 ימים.
תודה רבה
הדר
6. ניצול ימי מחלה לטובת הארכת חופשת הלידה
04/05/2014 11:35
שלום!
לזכותי עומדים כ- 70 ימי מחלה אשר צברתי בארבע שנות ותק בעבודתי. עם סיום חופשת הלידה בת 12 השבועות, ארצה להאריך את חופשתי באמצעות ניצול ימי המחלה שצברתי.
האם הדבר אפשרי, חוקי?
כיצד אתנהל מול מעסיקיי, האם למעשה אני חוזרת לעבודה ואז לחופשת מחלה?
המון תודה!!
מיכל
7. ניצול ימי מחלה או הקדמת דמי לידה
08/05/2014 5:30
שלום רב, החלטתי לצאת לחופשת לידה טרום לידה. מה עדיף?
לנצל את ימי המחלה שברשותי ( 14 שנה במקום העבודה) או להגיש בקשה לביטוח לאומי על דמי הלידה המגיעים לי לפי חוק ( 14 שבועות)...?? תודה מראש על תגובתך. טלי
8. ימי מחלה
22/09/2014 8:40
שלום רב
רציתי לשאול אני רוצה לצאת לפני תאריך הלידה המשוער ולהשתמש בכל ימי המחלה שיש לי בתלוש, האם יש מקסימום ימים שמותר לקחת ?
האם זה לא פוגע בדמי לידה שאני צריכה לקבל מביטוח לאומי?
תודה
מיכל
9. ימי מחלה
23/08/2015 16:52
היי! במידה וניצלתי את כל ימי המחלה שעומדים לרשותי ואני עדיין לא כשירה לחזור למקום העבודה. מה ניתן לעשות? יש ימי מחלה נוספים לנשים בהיריון??
10. Thanks for writing s
16/10/2015 10:39
Thanks for writing such an eadtnyo-u-serstand article on this topic.
11. Big help, big help.
18/10/2015 6:44
Big help, big help. And sularpetive news of course.
12. ימי מחלה לפני שמירת הריון
29/08/2016 11:36
היי ליאת,

במידה ורופא אישר לי 30 ימי מחלה אך לא שמירת הריון וניצלתי כבר את כל ימי המחלה שיש לי .
האם אני זכאית לתשלום מלא עבור ימים אלה ??
13. ניצול ימי מחלה
01/09/2016 15:44
שלום לך,
אם ניתנו לך ימי מחלה, אך אין לך ימי מחלה צבורים, הרי שלא תהיי זכאית לתשלום בגינם.
תמונה מצורפת
ניצול ימי מחלה
14. ימי מחלה לאחר דחיית ביטוח לאומי לשמירת הריון
02/12/2017 21:34
היי ליאת,
הגשתי בקשה לשמירת הריון ותביעתי נדחתה.
רופא הנשים שלי הביא לי ימי מחלה רטרואקטיביים לחודשיים בהם לא נכחתי בעבודה בשל שמירת ההריון.
יש ברשותי למעלה מ60 ימי מחלה שצברתי במהלך השנים.
לאחר שהגשתי את ימי המחלה למעסיק שלי והסברתי לו שתביעתי לביטוח לאומי נדחתה וכי אני רוצה לפדות את ימי המחלה שלי, התשובה שניתנה לי היא כי מבחינה חוקית הם לא מחוייבים לשלם לי על ימים אלה כימי מחלה.
האם זה נכון ? האם זה חוקי ? מה עלי לעשות ?
15. חופשת מחלה
27/12/2017 10:15
שלום רב,
רציתי לשאול אני רוצה לצאת לפני תאריך הלידה המשוער ולהשתמש בכל ימי המחלה שיש לי בתלוש, האם יש מקסימום ימים שמותר לקחת ?
האם זה לא פוגע בדמי לידה שאני צריכה לקבל מביטוח לאומי?
תודה
הודיה
הוספת תגובה:
שם: התחבר   *מומלץ להרשם לאתר ולהכניס תגובה על שמכם
כותרת: *
תוכן התגובה:
תמונה:
אני מסכים עם תקנון פורום הריון ולידה.
טוען נתונים, נא המתן...

* שדות חובה
* גודל מקסימלי להעלאת תמונות: 700 KB