בעיית שינה תינוק בן שנה ושמונה חודשים

גנית פרג
קוראים לי גנית פרג, נשואה באושר לאופיר ואמא של ליהי ואילי המקסימים. אני מתמחה ב'הורים, ילדים והרגלים בריאים'. המטרה שלי היא לתת לכם - ההורים, "ארגז כלים" מעשי ויישומי של הרגלים יומיומיים בריאים, בתחומי החיים השונים הקשו... [לפירוט המלא]
מנהל/ת את הפורומים: הרגלי שינת תינוקות
עינת מזרחי
שמי עינת מזרחי, נשואה לאודי ואימא למאי עדן וניב. אני מדריכת התפתחות תינוקות ועוסקת בהקניית הרגלי שינה לתינוקות ופעוטות. הכניסה להורות לאחר לידתה של מאי זכורה לי כחוויה קשה, זה כלל כאבי הנקה, בכי ולילות ללא שינה. עד ג... [לפירוט המלא]
קוראים לי שרון זנג'ירי, נשואה באושר לבני ואמא של דורון, עידו ורוני המקסימים. אני עוסקת באימון אישי אדלריאני ובהקניית הרגלי שינה לתינוקות ופעוטות. במשך כעשר שנים עסקתי בתפקידי ניהול בתחום היי טק. התקדמתי, התפתחתי וב... [לפירוט המלא]

1. בעיית שינה תינוק בן שנה ושמונה חודשים
13/08/2011 23:57
שלום רב,
בני הבכור והיחיד בינתיים בן שנה ושמונה חודש, עוד לא הולך לגן, נמצא בבית עם מטפלת.
תמיד היה קם יחסית מאוחר מה שלי היה מאוד נוח וישן מאוחר יותר באיזור 21-21:30.
לאחרונה התחיל עם בעיות שינה משמעותיות.
הוא לרוב לא נרדם לפניי 22:00 ולעיתים גם ב-23:30 וזאת לאחר שהוא לא ישן שנת צהריים או ישן שעה וחצי גג. רוב הימים הוא מתעורר בן 8 ל-9 ולעיתים ב-9:30.
למשל, היום קם ב-9:30 ישן צהריים בן 14 ל-15:30 ונרדם בלילה ב-23:30.
אחת הבעיות הכי קשות מעבר לזה שאנו מותשים היא שהוא שוכב במיטה ורואה טלווזיה ופעם היה מרדים את עצמו. היום גם כשהוא מותש וגמור ומשפשף את העיניים הוא רוצה לצאת מהמיטה. הדרך המובילה להרדים אותו בצהריים ובערב בשבועיים האחרונים היא להרים עליו את הקול, להכריח אותו לשכב על הכרית או ללטף אותו עד שישן-יכול לקחת גם חצי שעה.
אנו מותשים וגמורים!!!
חשוב לי לציין שהוא לא ישן בצהריים שינה ארוכה כלל וכלל ולאחרונה גם בוחר לדלג על שנת צהריים בכלל כך שזה לא שהוא ישן שעות רבות.
נקודה נוספת חשובה, הוא מאוד פעיל ומשחק בגינה ועם ילדים ורץ בבית אבל נראה שהוא "נופל" רק אם היה בים או בבריכה.

צריכים מאוד עזרה.
דני
מאת: אורח/ת
2. שינה של תינוק בן שנה ושמונה חודשים
15/08/2011 10:58
הי דני,

בנך מגיע ללילה מאוד מאוד עייף. עייפות יתר מקשה על ההירדמות, גורמת ליקיצות בלילה ולא תורמת ולעיתים גם מקדימה את שעת היקיצה של הבוקר.
בנך בגיל בו הוא זקוק לשנת צהרים ארוכה (בין שעה וחצי לשעתיים), ככל שהוא ישן טוב יותר ביום הוא ישן טוב יותר בלילה. בנוסף, שעות ההשכבה המומלצות בגיל זה הן עד השעה 20:00. כלומר בנך הולך לישון מאוד מאוחר וגם זו תוצאה של העיפות.
הרבה ילדים נוטים להיראות היפראקטיבים ומאוד עירניים ומתרוצצים כל הזמן דווקא כשהם עיפים מידי.
לגבי הטלוויזיה ככל הנראה הוא פיתח תלות בהירדמות עם הטלויזיה וכרגע אתם חווים את העמידות לתלות הזו. עמידות פירושה מה שעבד קודם עכשיו כבר לא עובד וההרדמות נעשות ארוכות יותר, כמו כן הוא עלול להתחיל להתעורר יותר במהלך הלילה ולדרוש את הטלויזיה.
כדי ללמד את בנך הרגלי שינה טובים חשוב להתחיל עם טקס שינה לפני שנת הלילה בשעה מוקדמת (בין שש לשבע) ולאחריו להשכיב אותו במיטה. כיוון שהיום הוא רגיל להירדם עם הטלוויזיה, הרדימו אותו כאשר הוא במיטה ותנו לו מגע עד הירדמות (נידנוד, ליטוף, טפיחות מה שנוח לכם). היענו תמיד לבכי שלו והרגיעו אותו ואם צריך אף הרימו אותו על הידיים להרגעה ואחר כך החזירו למיטה עם מגע. לאחר שבנך ירדם כך בקלות בהדרגה הורידו את המגע שלכם ואת הנוכחות שלכם בחדר עד שלבסוף הוא ירדם בצורה עצמאית ובשעה מוקדמת.
הקפידו להרדים אותו גם בצהרים אף על פי שהוא נראה עירני. ייתכן וזה יהיה מעט ארוך ביום יומיים הראשונים אך זה יתקצר וכאמור יתרום לשינה טובה בלילה (וגם הפוך, שינה טובה בלילה תעזור לשינת צהרים טובה).

בהצלחה :-)
בברכה,
עינת מזרחי, 'חלום מתוק'

יעוץ שינה לתינוקות ופעוטות
נייד 052-5616602 | http://www.halommatok.co.il | einat.mizrachi  מייל הריון לידה gmail.com
3. יש לי בעיה דומה מאוד
19/08/2011 9:40
שלום עינת,

אמרת שצריך להרדים אותו בצהריים אבל במקרה שלי הילד לא
יודע להירדם בצהריים (רק עם נידנוד בטרמפולינה) , האם צריך בצהריים
לסגור לו את האורות בחדר (זה מה שאני עושה אבל האם זה נכון)
בכל מקרה הוא בדרך כלל לא נרדם בצהריים למרות שהוא גמור והוא עצבני כל היום אחרי זה, מה עשים? איך מרגילים תינוק לשון צהריים קבוע?

שיהיה לכם בהצלחה דני,

תודה

מיכל
4. תנומות יום
19/08/2011 13:14
היי מיכל,
תנומות יום ובעיקר צהרים הן תמונות שיותר קשות להירדמות כיוון שמבחינה פיזיולוגית רמת הורמון השינה (המלטונין) היא נמוכה.
המלטונין מופרש בחושך ולכן, גם חושך מלאכותי עוזרת להפרשת מלטונין וזה עוזר להירדמות, אז בהחלט מומלץ להחשיך את החדר- סגירת תריסים ואורות- אפשר להשאיר מנורת לילה עם אור חלש.
לפני השינה התחיל ה"להוריד הילוך" ובהדרגה הוריד את הגירויים.
חשוב לשים לב לסימני עייפות ומיד כשאת מזהה אותם להשכיב לישון.
אפשר גם ליצור שגרה עם "סימני דרך" ברורים כדי שבנך ידע מתי הולכים לישון. כמו: בכל פעם אחרי פירות ישנים שנת בוקר, אחרי החלפת חיתול והחלפת בגדים ישנים צהרים וכו.. כשבנך יתרגל לשגרה וידע למה לצפות ושעכשיו זמן שינה יהי לו קל יותר.
אסכם, היענות לסימני עיפות הורדת גירוי והחשכת החדר יעזרו לבנך להגיע בעיתוי הנכון ובמצב הנכון וזה יקל עליו את ההירדמות.

בהצלחה :-)
בברכה,
עינת מזרחי, 'חלום מתוק'

נייד 052-5616602 | http://www.halommatok.co.il | einat.mizrachi  מייל הריון לידה gmail.com
5. ענת
24/12/2013 23:35
שלוםם לפני חודשים נולד לי ילד ..ואז שהוא נולד הבן הבכור שלי לא רוצה ללכת לישון הוא ישן צהוריים עדיין הוא לא רוצה בשעה 1 בלילה הוא הולך לישון אנחנו לא יודעים מה לעשות אין לי כוח עוד מעט זה כבר חודשיים
6. היי
25/12/2013 9:39
ראשית, מזל טוב.

שנית, בן כמה הבכור? מתי וכמה הוא ישן צהריים? האם יש טקס שינה בשעה קבועה?

הרבה פעמים רואים שינוי בשינה אצל ילדים כשנולד להם אח. זה שינוי טבעי בעקבות הדבר הרגשי הגדול הזה שהם מרגישים.

אם יש הרגלי שינה טובים והילד יודע להירדם עצמאית זה יחלוף.
בברכה,
עינת מזרחי, 'חלום מתוק'

7. בת שנה ושמונה חודשים לא נרדמת
22/04/2014 18:07
היי
גם לבת שלי לוקח שעה וחצי -שעתיים להרדם בלילה.
אנחנו מכניסים אותה למיטה בסביבות 20-20:15
היא מתעוררת ב- 7-7:30 וישנה בגן כשעה וחצי
היא שוכבת במיטה ולא מפריעה לנו אבל אנחנו מרחמים עליה שהיא לא נרדמת וסתם שוכבת במיטה לבד
שמנו לה מוסיקה של נעימות חלשה וגם אור חלש בחדר
עושים טקס שינה
כלום לא עוזר

בצהרים היא נרדמת יותר בקלות (יחסית)

מה עושים ?
8. בת שנה ושמונה חודשים לא נרדמת
23/04/2014 11:25
שימי לב מתי מופיעים סמני העייפות הראשונים.
אם היא יודעת להירדם לבד ומצליחה לעשות את זה ללא כל התערבות ולישון לילות שלמים אז משהו בעיתוי השינה אינו מדוייק.
אם היא מראה סמנים בשעה מוקדמת מומלץ להקדים לה את השינה ייתכן והיא אינה מצליחה להירדם דווקא כי היא עייפה מדי.
אם אינה מראה סמני עייפות ייתכן והיא לא מספיק עייפה ואפשר לדחות את הכניסה למיטה בכחצי שעה.
(אני הייתי מתחילה קודם בהקדמה של שעת השינה).

לגבי המוזיקה, עדיף להפסיק על מנת שלא תתפתח תלות בהירדמות עם מוזיקה.
בברכה,
עינת מזרחי, 'חלום מתוק'

9. שאלה
21/10/2014 7:43
הי שמי גלי ויש לי ילד בן שנה ו8. בזמן האחרון )כשבועיים) התחיל לקום בלילה ומאוד קשה לו לחזור לישון. הוא מתעורר סביבות 1 ולא רוצה בקבוק רק שאני ישב לידו. כל כמה דק׳ פותח עיניים כדי לבדוק שאני עדיין איתו ואם לא מתחיל לבכות...הוא נמצא במעון שנה שניה ושם ישן צהריים בין 13:00-14:30. הולך לישון ונרדם לבד סביבות 19:30 אחרי אוכל ובטקס שינה קבוע... אני עייפה ומיואשת...מה אני עושה לא נכון ואיך אפשר להחזיר אותו ללילות שלמים של שינה?! תודה מראש
10. שאלה
21/10/2014 10:57
הי גלי,
אין צורך לתת לו בקבוק. אם אינו רוצה בזה אז גם לא כדאי להציע את זה.

במידה ועד עכשיו הוא היה נרדם בכוחות עצמו גם ביום וגם בלילה וישן לילות רצופים אז כדאי להבין האם יש משהו שהשתנה בגן בשבועיים האלה.
אפשר גם לבדוק האם יש חרדת נטישה שזה שלב התפתחותי מתאים לגיל ומתקשר קצת להסתגלות של תחילת שנה לגן.
אם לא, והכל כרגיל אז תיגשי אליו תרגיעי אותו וצאי מהחדר. אם הוא בוכה חזרי אליו להרגיע ולצאת שוב עד שבסופו של דבר הוא יירדם בכוחות עצמו כשאת מחוץ לחדר. אחרי 2-3 לילות זה יתקצר וישתפר (שוב, בהנחה שאין גורמי תלות ולא היו גם לפני כן).
בברכה,
עינת מזרחי, 'חלום מתוק'

11. בתי בת השנה וחודשיים מסרבת לישון לפני 22:00
01/08/2015 22:56
היי ביתי בת השנה וחודשיים עד לפני חודשיים בערך נרדמה בשעות סבירות בין שבע ויצי לשמונה וחצי גג, בחודשיים האחרונים לא מוכנה לישון לפני תשע וחצי ולפעמים עשר.
יש לציין שהילדה ישנה בין שעה וחצי לשעתיים בצהריים.
בחמש בערב מראה סימני עייפות ראשונים,
ושוב מראה סימני עייפות רק בסביבות השעה תשע ורבע וחצי.
כמו כן הבית שלנו קטן מאוד 2 חדרים קטנים ככה שניסינו לשחק איתה לפני השינה בחדר ולהקריא לה ספר בחדר, אך לא הייתה מוכנה להיכנס למיטה ולהרדים את עצמה לבד .
מה עושים על מנת להרגיל אותה לישון לפני 22:00 בלילה?
12. בתי בת השנה וחודשיים מסרבת לישון לפני 22:00
03/08/2015 13:45
היי,

צריך לבדוק מה השתנה בחודשיים האלה.
באופן כללי, יש משהו בזה שהיא עייפה בחמש. היא מגיעה לעייפות יתר וכבר קשה לה יותר להירדם. יכול להיות שכדאי להקדים את השינה הרבה יותר מוקדם.
כשהיא תלך לישון בשעה המתאימה לה, כלומר שהא מראה סמני עייפות. השינה וההרדמה יהיו יותר טובים. כשהיא מגיעה לעייפות יתר אז ההירדמות קשה יותר ולכן לא נרדמת.
הדבר הראשון שאני מציעה זה לשים לב לסמני עייפות ולפי זה להתחיל בהרדמה, (חמש זה מוקדם מדי אבל אולי היא צריכה לישון באזור 18:30). אם יש טקס שינה אז להקפיד עליו ולאחריו לא להוציא אותה מהחדר.
אם אין טקס שינה אז לערוך כזה.
מעבר לזה, יכול להיות שזה קשור באופן ההרדמה. אם אינה יודעת להירדם הירדמות עצמאית אז זו סיבה אפשרית מאוד להרדמה ארוכה ולכן כדאי להתחיל ללמד אותה את זה.
בברכה,
עינת מזרחי, 'חלום מתוק'

13. שינויים בהרגלי השינה-עזרה דחופה
03/02/2016 9:21
היי שלום.אני אמא לתינוקת מקסימה בת שנה ושמונה חודשים.לאחרונה (בערך בשבועיים וחצי האחרונים)הרגלי השינה של ביתי השתנו לרעה.
יש לה טקס שינה קבוע ומסודר מהיום שהיא נולדה,מקלחת בסביבות שש ורבע ארוחת ערב סביב שבע והרדמות בכוחות עצמה במיטה עד השעה שמונה ורבע,יש לילות אשר ישנה רצוף עד הבוקר ויש לילות בהם מתעוררת פעם אחת ומקבלת בקבוק מים/חלב לבקשתה (עדיין לא מדברת אך יש לנו תקשורת ואנו מצליחים להבין אותה) כפי שאמרתי לאחרונה מתעוררת המון במהלך הלילה ולא נראה כאילו יש לכך סיבה מוצדקת כשאנו באים למיטתה באופן אוטומטי מבקשת בקבוק כאילו להצדיק את הסיבה להתעוררות שלה.בנוסף אם את עכשיו היתה מתעוררת בשעה 7:00 לבד עכשיו מתחילה לקום בסביבות חמש וחצי שש ואינה מוכנה לחזור לישון אם אלא אם כן אני נשארת איתה בחדר אם היא עצמה עיניים ואני עזבתי היא ממש בוכה בכי קורע לב וקוראת לי,ניסיתי לתת לה להרדם לבד אבל הבכי לא מפסיק ויכול להימשך המון זמן
אני מרגישה שעובר על ביתי משו ואני מפספסת את זה וזה גורם לי להיות מתוסכלת ואמא פחות טובה אשמח לקבל את עזרתכן.
14. שינויים בהרגלי השינה-עזרה דחופה
08/02/2016 12:49
היי,

בדר"כ, בגיל הזה, תינוקות אינם זקוקים לאוכל בלילה. ממה שאת מתארת נראה שעדיין קיים קשר בין האוכל לבין השינה של בתך, כשיש קשר, אפילו קטן, עם גורם חיצוני כלשהו, בדר"כ מתחילים לראות את הקשר הזה גדל והצורך באוכל הולך ועולה. לא כי היא רעבה יותר, אלא כי זה הדבר שעוזר לה לחזור לישון.
כדאי לוודא שהיא אינה נרדמת בלילה בזמן האוכל ובהדרגה להוריד את האוכל עד להוצאתו לגמרי מהלילות.
מעבר לזה, אם את חוששת שיש דברים נוספים, כדאי לעשות אבחון ותשאול מעמיקים יותר.
את אימא נהדרת! וכל עוד את נותנת את המענה לבכי (בחיבוק/מגע עד הירגעות הבכי) היא מקבלת ממך את המענה הרגשי לו היא זקוקה. במקביל, כדאי להבין מדוע היא מתעוררת וזה כאמור, בדר"כ קשור לאופן שבו היא נרדמת.

בהצלחה
בברכה,
עינת מזרחי, 'חלום מתוק'

15. שינה לא רגועה בלילות עזרה דחופה
20/01/2017 17:09
היי
בני בן שנה ושמונה חודשים כבר חצי שנה פתאום מתחיל לבכות בלילה זה קורה בערך בין 4-5 פעמים כל לילה, הוא בוכה עם עיניים עצומות הוא לא פותח עיניים ולאחר כמה שניות מפסיק וממשיך לישון, כל הלילה הוא זז כאילו שהוא לא מוצא את עצמו, בהתחלה חשבתי שזו תקופה כזאת חלק מההתפתחות אבל זה פשוט לא עובר, הוא נמצא במסגרת וישן שם צהריים בין שעה וחצי לשעתיים זו שנתו השניה שם.
אני פשוט כבר לא יודעת מה לעשות ממה זה נובע ואיך אפשר לעזור לו, כמובן שהוא קם מאוד עייף בבוקר, הוא נרדם בשבע וחצי בערב לאחר טקס השינה וקם בשש שש וחצי בבוקר.

אודה לעזרתכן
הוספת תגובה:
שם: התחבר   *מומלץ להרשם לאתר ולהכניס תגובה על שמכם
כותרת: *
תוכן התגובה:
תמונה:
אני מסכים עם תקנון פורום הריון ולידה.
טוען נתונים, נא המתן...

* שדות חובה
* גודל מקסימלי להעלאת תמונות: 700 KB
* ניתן להעלות קבצי jpg / gif בלבד