התייעצות בן שלושה וחצי חודשים

גנית פרג
קוראים לי גנית פרג, נשואה באושר לאופיר ואמא של ליהי ואילי המקסימים. אני מתמחה ב'הורים, ילדים והרגלים בריאים'. המטרה שלי היא לתת לכם - ההורים, "ארגז כלים" מעשי ויישומי של הרגלים יומיומיים בריאים, בתחומי החיים השונים הקשו... [לפירוט המלא]
מנהל/ת את הפורומים: הרגלי שינת תינוקות
עינת מזרחי
שמי עינת מזרחי, נשואה לאודי ואימא למאי עדן וניב. אני מדריכת התפתחות תינוקות ועוסקת בהקניית הרגלי שינה לתינוקות ופעוטות. הכניסה להורות לאחר לידתה של מאי זכורה לי כחוויה קשה, זה כלל כאבי הנקה, בכי ולילות ללא שינה. עד ג... [לפירוט המלא]
קוראים לי שרון זנג'ירי, נשואה באושר לבני ואמא של דורון, עידו ורוני המקסימים. אני עוסקת באימון אישי אדלריאני ובהקניית הרגלי שינה לתינוקות ופעוטות. במשך כעשר שנים עסקתי בתפקידי ניהול בתחום היי טק. התקדמתי, התפתחתי וב... [לפירוט המלא]

1. התייעצות בן שלושה וחצי חודשים
13/07/2014 9:15
היי עינת,
בני בן 3 חודשים וחצי. הוא התרגל להירדם בהנקה ובידיים. בלילה יכול להתעורר כל שעה ואפילו פחות בשביל שאקח אותו למיטה שלי ואניק אותו בישיבה. רק ככה נרדם. אם מחזירה אותו למיטה ער/חצי ער/ישן בוכה ולכן לוקחת אותו אליי שוב...וכך הלילות עוברים. לאחרונה ממש החמיר אולי כי היה חולה ועכשיו עם אנטיביוטיקה. האם בגיל כה צעיר זה מוקדם להתחיל בהקניית הרגלי שינה?. ידוע לי שבגיל 4 חודשים יש "משבר" עם השינה ומתקשים לישון במשך שבוע-שבועיים. האם לחכות שהמשבר יעבור ולהתחיל בהקניית הרגלי שינה או שאפשר עכשיו לעשות משהו. אם כן, במה היית מתחילה? הוא יונק כל הזמן בלילה, איך מרווחת?. ביום לפעמים נרדם בידיים ולפעמים בהנקה ומעבירה למיטה ברגע שעוצם עיניים. ישן 40 דקות *3 פעמים ביום. יש לו סדר יום, מקלחת בסביבות 18:30. נרדם לשנת לילה ב19:00 בערך (ומתעורר אחרי שעה).
תודה!
מאת: אורח/ת
2. התייעצות בן שלושה וחצי חודשים
13/07/2014 9:47
היי,

זה נכון שהרבה פעמים סביב גיל 4 חודשים יש "משבר שינה" אבל אין מניעה להתחיל להקנות הרגלי שינה מהיום הראשון (אגב, לא כל התינוקות עוברים את זה וככל שיהיו הרגלים מבוססים יותר כך הסיכוי שזה לא יתרחש הוא גדול יותר). יחד עם זאת, זו הערכת גיל ממוצעת ויכול להיות גם קצת לפני או אחרי ואין לזה משך זמן קבוע. תינוק שאין לו הרגלי שינה זה לא יחלוף מעצמו אחרי שבוע-שבועיים.
לכן, כדאי להתחיל להעניק לבנך הרגלי שינה. החל מגיל 3 חודשים אפשר להתחיל לנתק את האוכל והשינה - לתת לו לאכול לפי דרישה אבל להתחיל לשים לב מתי קצב היניקות נחלש ואז לנתק אותו כך הוא לא יירדם בזמן האוכל. את האוכל מומלץ לתת לו בישיבה על כיסא ליד המיטה שלו ולא להוציא אותו מהחדר. במקביל כדאי להתחיל ללמד אותו להירדם במיטה שלו להניח אותו ולתת לו מגע רצוף עד שיירדם, אם הוא בוכה אפשר להרים על הידיים ולהרגיע ואז להחזיר למיטה להמשך מגע. כך הוא ילמד גם להירדם במיטה (עם עזרה, לא לבד) וגם ינתק את הקשר עם האוכל כך הוא יתחיל בעצמו לפתוח פערים.
עד גיל 5 חודשים אני לא ממליצה להוריד ארוחות באופן ייזום אלא להמשיך לתת לפי דרישה.
בברכה,
עינת מזרחי, 'חלום מתוק'

יעוץ שינה לתינוקות ופעוטות
נייד 052-5616602 | http://www.halommatok.co.il | einat.mizrachi  מייל הריון לידה gmail.com
3. משבר שינה גיל 4 חודשים
15/07/2014 8:20
היי עינת, תודה על תשובתך. האם ייתכן שמשבר גיל ארבעה חודשים מקדים בשבועיים? כשאני שמה אותו במיטה מתעורר, מתקשה להירדם, רוצה רק ידיים, בוכה המון....המשבר מדוייק בגיל או שיכול לזוז ימינה/שמאלה?, וממה הוא נובע?.
תודה
4. משבר שינה גיל 4 חודשים
15/07/2014 9:47
כאמור זה גיל ממוצע ולא מדוייק, יכול להיות שזה הקדים ויכול להיות שתהיה החמרה נוספת בעוד שבועיים, אין לנו דרך מקדימה לדעת. הקניית הרגלי שינה מקלה ומורידה את הסיכוי לזה (כאמור, יש גם תינוקות שכלל לא עוברים את זה) כל תינוק מגיב אחרת. הסיבה קשורה בהתפתחות ו"הבשלה" של התינוק.
המלצתי היא להתחיל להקנות הרגלי שינה וללמד אותו להירדם במיטה כיון שאם לא ידע את זה צפויה להיות רגרסיה בעתיד בכל מקרה.
בברכה,
עינת מזרחי, 'חלום מתוק'

נייד 052-5616602 | http://www.halommatok.co.il | einat.mizrachi  מייל הריון לידה gmail.com
5. המשך
15/07/2014 19:36
עינת, ממה אני אמורה להתחיל? הרם הורד או ניתוק קשר בין הנקה ושינה?. אגב הקשר בין הנקה ושינה נוצר רק לאחרונה. עד עכשיו היה נרדם בידיים על כדור פיזיו בבכי. בהנקה היה יונק קצת ונשאר ער...עכשיו שהתחיל להשתמש בציצי לצורך הירדמות זה נראה שממש חייב את זה בשביל להירדם אחרת מורד ובוכה אם מציעים דרך אחרת כגון ידיים. מה לעשות קודם בתהליך? או שהכל יחד? תודה!!!
6. עוד המשך
15/07/2014 22:01
עינת, עכשיו אני רואה שכתבת ביש לעשות במקביל את שני התהליכים (הרם הורד וניתוק קשר בין האכלה לשינה) אז סליחה על החזרתיות בשאלות שלי (מתוך עייפות כבר :) )..מה שכן, ראיתי בכמה מקומות שכתוב ששיטת הרם הורד יש לבצע רק מגיל 4 חודשים, האם יש לך השגה לגבי זה? מפחת להתחיל בטרם עת ורוצה להתחיל בתהליך רק כשאני 100% מאמינה שזה הכי טוב עבור בני, בכדי להיות עקבית ובכדי שזה יצליח.... תודה רבה!
7. המשך
16/07/2014 9:30
היי,

אפשר לעשות את שני הדברים במקביל כיון שאם הוא אינו נרדם על הציצי אז הוא יזדקק לעזרה כדי להירדם ולכן את אמורה לעזור לו ע"י מגע וטפיחות רצוף עד הירדמות (ואין בעיה לעשות את זה מהיום הראשון), אפשר גם לעשות את זה בנפרד ואז לדעתי קל יותר להתחיל בניתוק האוכל. הרם הורד זו רק הדרך כדי להרגיע את הבכי. אם יש לך חששות כלשהן אז אל תתחילי בזה והמתיני עוד עד אשר תרגישי שלמה עם זה. לרוב לפני גיל 4 חודשים אפשר קצת יותר להקל כלומר- להתחיל תמיד להרדים במיטה ואם זה לא מצליח אז לסיים על הידיים. כל ילד והורה מגיב לזה אחרת יש כאלה שגם בגיל חודשיים יהיו עקביים ויש כאלה שמאמינים שצריך להתחיל רק בגיל 6 חודשים. לכן, חשוב ביותר שתרגישי שזה הזמן הנכון לכם לפני שתתחילי ואם את לא לגמרי בטוחה המתיני עוד שבועיים זה בסדר גמור.
בברכה,
עינת מזרחי, 'חלום מתוק'

8. המשך
20/07/2014 9:47
היי עינת,
האם להתחיל הרם-הורד בשינה הראשונה של הלילה והשאר לאפשר הירדמות בידיים+ציצי, ובהדרגה להוסיף עוד שינות של הרם-הורד, או שלעשות הרם הורד על השינת לילה הראשונה+כל הפעמים שהוא מתעורר בלילה+שינות יום?. מתלבטת מה נכון...
תודה,
לאורה
9. המשך
20/07/2014 13:43
היי לאורה,

הכי נכון זה לעשות את כל השנות במקביל על מנת שלא לגרום לבלבול אצל התינוק (ערב, לילה, בוקר, צהרים) להתחיל בלילה ואז לצרף את הבוקר.
בברכה,
עינת מזרחי, 'חלום מתוק'

10. המשך
08/08/2014 9:45
היי עינת,
בני כבר בן ארבעה חודשים וחצי. בלילה ניכר שיפור בשינה. הוא נרדם במיטה עם עזרתי (טפיחות לחשיה, לאחר שעושה הרם הורד אם בוכה). הוא מתעורר כל שעתיים בערך וההירדמות כבר לא בהנקה (או פחות בהנקה, מנתקת מהציצי כשמתחיל להירדם). ביום אני מרדימה בידיים ומעבירה למיטה כשעוצם עיניים. עד לפני שבוע ההירדמות הייתה בהנקה והיה נרדם ל40 דקת עד שעה. עכשיו הוא מתעורר אחרי 10 דקות כאילו ישן שעה. ולא מצליחה להחזיר אותו לישון. ביום אני עושה שששש וטפיחות קלות כשמניחה במיטה (כשהוא מנומנם/ישן). הוא נראה רדום לגמרי אבל אחרי זמן קצר מתעורר....מה אפשר לעשות?
תודה,
לאורה
11. היי
10/08/2014 15:20
שמחה לשמוע שהלילה השתפר.

המעבר מהידיים למיטה מעיר אותו ובמקביל יוצר לו את התחושה שאחרי שנרדמתי במקום טוב "זרקו" אותי למקום אחר, לעיתים זה גם יוצר תחושה של אנטי למיטה ועלול גם לייצר פחד ממנה (חשבי על עצמך- אם תרדמי במיטה ותתעוררי בסלון, זו סיטואציה שיכולה להיות מבהילה ומונעת הירדמות) לכן חשוב שהוא יתעורר באותו מקום שבו הוא נרדם. בנוסף, כדי שהוא לא יתבלבל ויבין איך נרדמים, חשוב שגם במהלך היום הוא יירדם בדיוק באותו האופן. אם יותר קשה לו ביום אז מומלץ לעזור לו עם הורדת גירויים מסביב, הירדמות בחדר חשוך, טקס שינה מרגיע וקצר יכול לעזור וכו..
בכל מקרה, גם בבוקר הוא צריך להיכנס ער למיטה.
בברכה,
עינת מזרחי, 'חלום מתוק'

12. התייעצות המשך
10/08/2014 16:26
תודה עינת. אעשה זאת. בעיה נוספת עולה בלילות. הוא נתחיל לרווח התעוררויות מההרדמות הראשונה בערב בשבע עד 12, הוא מתעורר כפעמיים בפרק זמן זה וזה בסדר מבחינתי. הקושי הוא שלאחר מכן מ24 עד 5 בבוקר הוא מתעורר עכשיו כל שעה בשביל לינוק. ברור לי שהרבה פעמים לצורך הירדמות ולא בגלל רעב. קראתי כי רק מגיל חמישה חודשים אפשר לדחות ארוחות יזומות. המשמעות של זה היא שכל שעה אני צריכה להמשיך להניק אותו בגלל שמתעורר ומחפש לינוק? אחרת ממש בוכה... או שכבר אני יכולה שלא להניק אותו אם לא עבר מספיק שעות? ואם כן אז כמה שעות? עולה בסדר במשקל... תודה רבה רבה:)
13. התייעצות המשך
11/08/2014 11:02
הדבר הראשון הוא לשים לב לקצב היניקות ולנתק אותו כשהוא מתחיל להיחלש. כשהקשר בין האוכל לשינה מתחיל להתנתק לרוב פער השעות גודל לבד. ואם בכל זאת הוא ממשיך להתעורר (אחרי כ 3 לילות של ניתוק בזמן) את כבר בגיל בו אפשר לרווח באופן יזום לכל 3 שעות שזה מסוגל לעשות תינוק בן יומו.
בברכה,
עינת מזרחי, 'חלום מתוק'

14. המשך
08/09/2014 12:44
היי עינת,
בעזרתך בני ישן כבר במיטתו. כיום בן חמישה וחצי חודשים. בהשכבה לשינת לילה לאחר טקס שינה מניחה במיטה ונרדם, לרוב בקלות, עם מוצץ, אני אומרת לילה טוב מלטפת או/ו עושה ששש ממש שלוש שניות ויוצאת מהחדר. הבעיה היא שלרוב הוא מתעורר מלא בלילה ודורש ציצי. מניקה, מקפידה שלא יירדם עליי, כשקצב היניקות מתחיל להיחלש מנתקת, שמה מוצץ ומניחה במיטה שלו. הוא מייד נרדם. הוא נרדם ב-18:30-19:00, ב20:30 בד"כ מתעורר שוב, אח"כ ב-23:00-24:00 ואח"כ כל שעתיים בערך. לפעמים כעבור שעה...מתעורר סופית ב-7:00, הוא נרדם בקלות לשנת בוקר (בלי שאניק לפני השינה) לאחר שעתיים של עירות. יש קושי עם השינה של הצהריים, דורש ידיים בשביל להרגיע אותו, וכשנרגע ומתחיל לעצום עיניים ולפתוח מניחה במיטה ונרדם (אם מניחה לפני הוא צורח ומסרב)...עם השינה של אחה"צ לעיתים גם אותו קושי...
איך אני יכולה לעזור לו להתעורר פחות בלילה ושירדם בקלות במיטתו ביום?
תודה,
לאורה
15. היי
08/09/2014 14:42
רואים שהרגלי השינה מאוד חשובים לך. זה מאוד יפה לראות.
יחד עם זאת, כיון שיש הרבה מאוד התעוררויות בלילה יכול להיות שישנן עוד סיבות ועוד גורמי תלות. למעשה, על מנת שלא יהיו התעוררויות בתך צריכה לדעת לחזור לישון ללא התערבות שלך. ולכן, נסי לשים לב מה את עוזרת לה ואת זה צריך לנטרל ולהוריד. למשל- ההשהיה על הידיים עד התנמנמות (בצהריים), ככל הנראה יש עדיין קשר לאוכל ואם היא עולה יפה במשקל אפשר להתחיל להוריד ארוחות וכו..
אם לא תצליחי לבד הכי נכון יהיה לעשות אבחון מדוייק.

בהצלחה
בברכה,
עינת מזרחי, 'חלום מתוק'

הוספת תגובה:
שם: התחבר   *מומלץ להרשם לאתר ולהכניס תגובה על שמכם
כותרת: *
תוכן התגובה:
תמונה:
אני מסכים עם תקנון פורום הריון ולידה.
טוען נתונים, נא המתן...

* שדות חובה
* גודל מקסימלי להעלאת תמונות: 700 KB
* ניתן להעלות קבצי jpg / gif בלבד