חופשת לידה לבעל כשהאישה לא עובדת

עו"ד ליאת שטיין
ד"ר ליאת שטיין, עו"ד ממייסדי המשרד. דוקטור למשפטים, בעלת תואר שני במשפטים (מאסטר) מאוניברסיטת בר אילן ותואר ראשון במשפטים בהצטיינות (עו"ד משנת 2006). עו”ד ליאת שטיין מעניקה יעוץ משפטי ועוסקת בכל התחום האזרחי מסחרי, מ... [לפירוט המלא]
מנהל/ת את הפורומים: זכויות נשים בהריון

1. חופשת לידה לבעל כשהאישה לא עובדת
02/11/2010 20:10
שלום אני סטודנטית ונכה 100% נכות בביטוח לאומי
הייתי מעוניינת לדעת האם בעלי יכול לצאת לחופשת לידה? והאם אני זכאית לחופשת לידה (ומטעם מי).
בעיקרון אני יודעת שחופשת לידה משולמת ע"י המעסיק וכאמור איני מועסקת וממה שהבנתי הבעל זכאי לחופשת לידה רק אם האישה מוותרת על שלה.

בקיצור ולעניין, היות ואיני מועסקת, האם אני בכלל זכאית לחופשת לידה ואם לא האם זה אומר שגם בעלי אינו זכאי לחופשה?

השאלה שלי היא משום שאחרי הלידה מצבי הבריאותי צפוי להדרדר וכנראה שלא אוכל לטפל בילד לבדי ובעלי יצטרך להישאר איתי ואם התינוק בבית. האם במקרה כזה יש למי לפנות בכדי שנוכל לקבל חופשה או סיוע?
בתודה מראש
מאת: liated
2. זכאות לדמי לידה וחופשת לידה לבעל
03/11/2010 9:42
שלום לך,
ראשית יש לבחון את הזכאות לדמי לידה, ולאחר מכן את יכולת הבעל לחלוק אותה עימך.
לעניין דמי הלידה - ראי את הנוסח המחייב:
דמי לידה מרביים - עבור 14 שבועות (98 ימי זכאות) - ישולמו ליולדת שהפסיקה את עבודתה בזמן ההיריון שהסתיים בלידה, וששולמו בעדה דמי ביטוח לפני היום הקובע על-פי הפירוט הזה:
10 חודשים מתוך 14 החודשים שלפני היום הקובע או
15 חודשים מתוך 22 החודשים שלפני היום הקובע.
מחצית מדמי הלידה ישולמו אם שולמו בעדה דמי ביטוח בעבור 6 חודשים מתוך 14 החודשים שלפני היום הקובע .

לגבי חופשת הלידה לבעל:
על פי חוק, רשאים בני הזוג לחלוק את חופשת הלידה ביניהם, כך שהבעל זכאי לצאת לחופשה החל מהשבוע השביעי לחופשה ובתנאי שהיא לא תפחת מ 21 ימי חופשה רצופים, ובלבד שהאשה חזרה למקום עבודתה.

על מנת שהבעל יהיה זכאי לצאת לחופשת הלידה במקום אשתו, חייבים להתקיים מס' תנאים, וביניהם:
שולמו בעדו דמי ביטוח בעד 10 חודשים מתוך 14 החודשים שקדמו ללידה של בת זוגו, או בעד 15 חודשים מתוך 22 החודשים שקדמו ללידה, וכן כי לבת הזוג זכאות לדמי לידה (כמפורט מעלה).
אשמח לסייע בפרטים נוספים,

בברכה,
ד"ר ליאת שטיין, עו"ד בתחום דיני העבודה, בדגש על נשים בהריון, בטיפולים ולאחר לידה, והליכים במשרד התמ"ת.
המשרד ממוקם במגדלי עזריאלי תל אביב, המגדל העגול, קומה 35.
03-6551010
https://shtein-law.co.il
3. חופשת לידה
24/08/2011 14:47
שלום !!
אישתי סטודנטית ולא עובדת ועומדת ללדת בקרוב , אני עובד במשרה מלאה ,שאלתי היא :האם אני זכאי לחופשת לידה מעבודתי ?
מאת: אורח/ת
4. דמי לידה לגבר
24/08/2011 16:09
שלום לך,
היות והבהרת כי אישתך לא עובדת, הרי שסביר להניח כי אינה זכאית לדמי לידה, ובסיטאציה כזו - גם אתה לא. ראה את ההסבר המפורט בתשובתי הקודמת.
תמונה מצורפת
דמי לידה לגבר
אשמח לסייע בפרטים נוספים,

בברכה,
ד"ר ליאת שטיין, עו"ד בתחום דיני העבודה, בדגש על נשים בהריון, בטיפולים ולאחר לידה, והליכים במשרד התמ"ת.
המשרד ממוקם במגדלי עזריאלי תל אביב, המגדל העגול, קומה 35.
03-6551010
https://shtein-law.co.il
5. חופשת לידה לגבר
11/09/2012 9:49
האם הבעל יכול לקחת את כל חופשת הלידה (האישה תחזור לעבודה אחרי הלידה)?
6. חופשת לידה לבעל - עוד שאלה.
05/11/2012 16:28
שלום ליאת.
תודה על ההסברים.

אני עובד במשרה מלאה בשנה וחצי האחרונות, ואשתי עבדה במספר משרות זמניות לפני הלידה (למשל כמורה מחליפה), כך שיש לה זכאות חלקית.
משום שאין לה מקום מסודר לחזור אליו לעבודה, במידה ואני לוקח חופשה, היא תשאר בבית, אבל התנאי שהזכרת לעיל לגבי חופשה לבעל הוא זכאות האשה, ולא חזרתה לעבודה פעילה.
בקיצור - האם בסיטואציה הנוכחית יש באפשרותי לקחת חופשת לידה, גם כשאשתי לא תעבוד בפועל, על חשבון זכאותה החלקית?

תודה רבה.

מתן.
7. הבהרה
09/04/2013 3:15
עובד עצמאי שמשלם מקדמות כנדרש וכו', כפי שציינת יכול לצאת לחופשה מהשבוע השביעי במקום אישתו,
מה קורה כאשר האישה אינה עובדת כבר שלוש שנים (סטודנטית), האם הבעל יהיה זכאי לקבלת דמי לידה לאחר לידת תאומים יש לציין? כעצמאי?

והאם אישה עקרת בית יכולהלהיות מבטוחת כעקרת בית או סטודנטית ולקבל דמי לידה?
8. תשלום רטרואקטיבי של ביטוח לאומי לאשה שלא עובדת
11/12/2013 11:53
שלום רב,

אשתי לא עבדה ב4 שנים האחרונות, ואמורה ללדת בעוד כ-4 חודשים.
האם יש אפשרות לשלם עבורה ביטוח לאומי עבור החודשים הקודמים, וכך היא תהיה זכאית לדמי לידה (ואני לחופשת לידה)?

בתודה מראש,
איתי.
9. חופשת לידה בתשלום לגבר
25/05/2014 12:26
שלום.
אני עובד במשרה מלאה ואישתי לא עובדת.
רציתי לברר אם אני זכאי לחופשת לידה בתשלום בשבעת הימים הראשונים מאז שאישתי תלד.
הבנתי שאמור להיות איזשהו חוק כזה...
תודה מראש!
10. חופשת לידה
27/08/2014 23:16
שלום, בעלח כרגע אינו עובד (מקבל אבטלה) ואני כרגע בחופשת לידה. האם העובדה שהוא אינו עובד תשלול ממני את חופשת הלידה?
11. חופשת לידה לגבר
17/02/2015 13:04
שלום,
אני סטודנטית ועובדת כ- 6 שעות בשבוע.
מגיע לי מהלימודים חופש של שישה שבועות ולאחר מכן אני חייבת לחזור ללימודים אחרת לא יאשרו לי המשך לימודים.

במידה ואני חוזרת אחרי שישה שבועות ללמוד ולעבוד בהיקף משרה כמו היום, האם בעלי יכול לקחת חופשת לידה?

*משולמים עלי דמי ביטוח לאומי מהעבודה כבר שנים, כך גם לבעלי.

תודה
12. דמי לידה לאב
05/11/2015 13:05
שלום
אישתי ילדה ב 28 למאי .
ב 4 ליוני קיבלתי הודעת פיטורים , שבפועל פוטרתי ב 4 ליולי .
אישתי חזרה לעבודה ב 9 ליולי ( לאחר 6 שבועות מיום הלידה ) .
וביקשתי מביטוח לאומי לצאת לחופשת לידה .
הבקשה נדחתה מכיוון שהסיבה שאני רוצה לצאת לחופשת לידה אינה ״ לרגל טיפול בתינוק ״ אלה בגלל שפוטרתי .

לאידך , מצאתי פסק דין שמישהוא התפטר שבועיים לפני הלידה ״ בגין סכסוך עם מעסיקו ״ ובכל זאות השופט פסק לטובתו והצליח לקבל חופשת לידה מביטוח לאומי ..
כי בכל זאות , בדיון הוא הצליח למצוא קשר בין התפטרותו לבין טיפול בתינוק ..
האם לדעתכם יש לי סכוי ?
פסק הדין הנ״ל :
קיבלתי הודעה פיטורים ב 4 ליוני ופוטרתי בפועל ב 4 ליולי . ביקשתי מביטוח לאומי להכיר שחופשת לידה לאב ב 9 ליולי ( לאחר 6 שבועות שהחוק מחייב לאישה לצאת לחופשת לידה ) , ואישתי חזרה לעבודה באותו יום . ביטוח לאומי סירב להכיר לי בחופשת לידה מכוון שאני פוטרתי וסיבת הפסקת העבודה ״אינה לרגל לידת התינוק ״ . מצד שני מצאתי פסק דין שבן אדם התפטר כשבועיים לפני הלידה בגין סכסוכי יחסים עם מעסיקו , ובכל זאות השופט קבע שהכן הוא עמד בתנאים לצאת לחופשת לידה ... האם יש לי סיכויים ?? תודה רבה לינק לפסק דין הנ״ל : http://www.humanrights.org.il/articles/אב%20מתפטר.doc
תודה רבה
13. דמי לידה לעצמאית
06/09/2016 10:04
היי, אני עצמאית, פתחתי את התיק ב2012 ורשמתי שאני עובדת 12 שעות שבועיות. ההכנסה ושעות העבודה גדלו ולא ידעתי שאני צריכה לעדכן את שעות העבודה. אני משלמת ביטוח לאומי לפי הדרישה. אני חודש שמיני, ניגשתי שבוע שעבר לביטוח לאומי ואמרו לי שאני לא זכאית לדמי לידה. מה עליי לעשות?
14. חופשת לידה לבעל ללא תשלום
05/10/2016 23:05
גם אני וגם בעלי שכירים ויש לנו וותק של 15 שנה במקום העבודה
אני לקחתי 14 שבועות של חלד בתשלום ובעלי 4 שבועות חלד ללא תשלום
כעת טוענים במקום העבודה שלו שהוא יכול היה לקחת חופשת לידה ללא תשלום רק אם לקח חלק מחופשת הלידה שבתשלום.
צודקים?
15. זכאות ח. לידה לבעל כאשר האשה סטודנטית
08/02/2020 22:14
שלום,
אני סטודנטית ובמהלך ההריון התפטרתי מעבודתי(כאשר לפי מה שקראתי כאן אני כנראה בכל זאת זכאית לקבל דמי לידה ע"פ מספר החודשים שעבדתי) . אני זכאית ל"חופשת לידה" מהלימודים למשך 6 שבועות שאחריהם אצטרך לחזור ללימודים (5 ימים מלאים בשבוע). האם בעלי יוכל לקחת חופשת לידה לאחר 6 השבועות האלה בזמן שאני חוזרת ללימודים על אף שאני לא עובדת?
תודה
הוספת תגובה:
שם: התחבר   *מומלץ להרשם לאתר ולהכניס תגובה על שמכם
כותרת: *
תוכן התגובה:
תמונה:
אני מסכים עם תקנון פורום הריון ולידה.
טוען נתונים, נא המתן...

* שדות חובה
* גודל מקסימלי להעלאת תמונות: 700 KB
* ניתן להעלות קבצי jpg / gif בלבד