מציאת דם טבורי בכל הארץ

בקטגוריה זו תמצאו מרכזים העוסקים בתחום דם טבורי ובתחום שימור דם טבורי. מכון שימור דם טבורי, מכוני בנק דם טבורי.

בדמייך חיי - בנק דם טבורי ציבורי
המאגר הציבורי לדם טבורי בדמייך חיי. מרכז מידע אמין ומסודר, המספק אינפורמציה...
טבורית בנק דם טבורי
"טבורית", בנק הדם הטבורי הפרטי הגדול בישראל, פועל בשיתוף עם המרכז הרפואי “ש...
קריוסל ישראל בע"מ
שימור דם טבורי בלידה עשוי להיות מתנה מצילת חיים לתינוק ולבני המשפחה. איסוף...

דם טבורי הוא אותו דם שנמצא בחבל הטבור זמן קצר לאחר הלידה וזהו דם שעשיר מאוד בתאי גזע. תאי גזע הם מעין תאי אב אשר מהם נוצרים יתר התאים בגוף, ולכן יש להם חשיבות עליונה, משום שהם יכולים לשמש להשתלות ובכך לטפל במחלות, כמו מחלות דם או כשל באיברים נוספים בגוף. משום שתאי הגזע נאספים מיד לאחר הלידה, אלו תאים שעוד לא התחלקו לתפקיד ספציפי בגוף כמו תאי דם או תאי שריר ויכולים לשמש ולמלא תפקידים שונים בתוך גוף האדם.

 

עד לפני שנים לא רבות, הדם שנשאר בחבל הטבור ובשלייה לאחר הלידה היה נזרק ללא שימוש, אך כיום ישנה מודעות הולכת וגוברת לחשיבותו ולתפקיד המכריע שהוא יכול למלא במידה ונזדקק להשתלה בעתיד. חולים רבים אשר נזקקים להשתלת מח עצם עקב מחלות שונות, יכולים במקרים מסוימים להשתמש בהשתלת תאי גזע מדם טבורי, מה שמגדיל את הסיכוי למציאת מרפא, בעיקר מכיוון שקשה מאוד למצוא כיום התאמה מלאה או תורם של מח עצם.

 

מכיוון שכמות תאי הגזע שניתן לדגום מדם טבורי קטנה יחסית, השתלה של דם טבורי מתאימה בדרך כלל לילדים עקב משקלם הנמוך ביחס למבוגרים. איסוף הדם הטבורי אינו תהליך פולשני או כואב לתינוק או לאם. ההליך מתבצע מיד לאחר הלידה ובו אחות מוסמכת מבצעת איסוף של הדם שאינו לוקח יותר מכמה דקות. לאחר האיסוף הדם מועבר להקפאה בהתאם לבחירת המשפחה. רק במקרים בהם קיים מקרה רפואי חריג, שבו האם או התינוק זקוקים לעזרה רפואית לאחר הלידה, לא יתבצע איסוף של דם טבורי.

 

כיום זוגות המצפים לילד מחליטים כבר זמן מה לפני הלידה היכן הם מעוניינים לשמר את הדם הטבורי, כאשר שתי האופציות העיקריות הן לתרום את הדם הטבורי לבנק ציבורי, כך שישמש את כלל האוכלוסייה על כל מקרה של צורך בהשתלה, או להעביר את הדם לשימור בבנק פרטי, כך שישמש אך ורק את המשפחה, במקרה שמי מבני המשפחה יזדקק להשתלה בעתיד. בחירה של שמירת תאי הגזע בבנק פרטי תבטיח למשפחה 100% התאמה במידה והתינוק עצמו יזדקק להשתלה בעתיד וכ- 75% התאמה לאדם אחר מבני המשפחה.

 

שמירת הדם בבנק פרטי היא בעצם שכירת שירותיה של חברה פרטית, אשר בתמורת תשלום תשמר את הדם לתקופה ידועה מראש. בארץ פועלות מספר חברות אשר עוסקות בתחום שימור דם טבורי, כאשר חלקן משמרות את הדם במתקנים בחו"ל. התשלום לחברות משתנה מחברה לחברה בהתאם למקום השימור, כמות המבחנות שנשמרות וכדומה.

 

להורים שבחרו לתרום את הדם הטבורי לאחר הלידה עומד בנק ציבורי שהוקם לפני מספר שנים ומשמש כל אדם שנזקק להשתלה. בין אם בוחרים לשמור את הדם למשפחה הקרובה ובין אם מחליטים על תרומה של דם טבורי, חשוב להבין כי מדובר בהליך פשוט כל כך, אך שיש בכוחו להציל חיים ולכן זוהי הזדמנות שכדאי לנצל.