זכויות של בעלת עסק עצמאי

עו"ד ליאת שטיין
ד"ר ליאת שטיין, עו"ד ממייסדי המשרד. דוקטור למשפטים, בעלת תואר שני במשפטים (מאסטר) מאוניברסיטת בר אילן ותואר ראשון במשפטים בהצטיינות (עו"ד משנת 2006). עו”ד ליאת שטיין מעניקה יעוץ משפטי ועוסקת בכל התחום האזרחי מסחרי, מ... [לפירוט המלא]
מנהל/ת את הפורומים: זכויות נשים בהריון

1. זכויות של בעלת עסק עצמאי
21/12/2009 14:49
היי, אני בעלת עסק עצמאי לרפואה משלימה, העסק מבוסס על טיפולים שאני מעניקה, לקראת סוף ההריון קשה לי לעבוד באותו היקף היות ו50% מהטיפולים הם פיסיים ויש מגבלות בגלל הבטן והמאמץ, האם יש חוק המגן עליי במקרה זה?
אני יודעת גם שדמי לידה מביטוח לאומי מחושבים לפי ממוצע הכנסות ב-3 חודשי עבודה אחרונים אך כמו שכבר ציינתי היקף העבודה וההכנסות יורדים ועקב כך נפגעים לי גם דמי הלידה....
יש אפשרות להגן עלי במקרה זה ?
תודה מראש
מאיה
מאת: אורח/ת
2. זכויות עובדת עצמאית בהריון
23/12/2009 15:02
מאיה שלום,
אכן, קשים הם חייו של העצמאי...
עקרונית, חישוב דמי הלידה של עובדת עצמאית נשעים (על פי הפסיקה) לפי ההכנסה השנתית ולא שלושת החודשים שקדמו, אלא אם יהיו בידה נסיבות מיוחדות אשר יצדיקו זאת.
יחד עם זאת, אין ספק שכל ירידה בהכנסה בחודשים הבאים במניין עלולה לפגוע.
ייתכן והפתרון למקרה שלך הינו מנגנון שמירת ההריון, או יציאה לחופשת לידה מוקדמת.
אשמח לסייע בפרטים נוספים,

בברכה,
ד"ר ליאת שטיין, עו"ד בתחום דיני העבודה, בדגש על נשים בהריון, בטיפולים ולאחר לידה, והליכים במשרד התמ"ת.
המשרד ממוקם במגדלי עזריאלי תל אביב, המגדל העגול, קומה 35.
03-6551010
https://shtein-law.co.il
3. זכויות עובדת עצמאית בהריון
28/12/2009 23:21
שלום ליאת,

שמי אנה, אני גם מעצבת עצמאית.
אשמח לבירורים נוספים לגבי הנושא ברשותך:

1.איך מחשבים את השנה - לפי תאריך שנה אזרחית המסתיימת ב-31 דצמבר או שנה ממועד הפסקת עבודה בעקבות הלידה?

2. אני התקשרתי לביטוח לאומי והם אמרו שכן מחשבים לפי 3 חודשים האחרונים של עבודתי כעצמאית. איך אפשר לבדוק את העניין הזה?

3. האם תשלום דמי לידה הוא לפי שכר המינימום המקובל היום, למרות שהכנסות בחישוב שנתי היו נמוכות מהמינימום? ( בגלל המשבר הכלכלי) ורק בארבע חודשים האחרונים עלו והתייצבו.

תודה מראש על עזרתך הנדיבה!

אנה
4. זכויות עצמאית
29/12/2009 9:21
אנה שלום,
1. שנת מס מחושבת לפי שנה קלנדארית.
2. עקרונית, על פי החוק היבש יש לערוך חישוב על פי שלושת החודשים שקדמו ללידה. יחד עם זאת, קיימת פסיקת בית הדין האיזורי בעניין זה אשר קובעת כי תכלית החוק הינה לבצע חישוב על בסיס שנתי, וכך נעשה בפועל, אלא אם קיימות נסיבות מיוחדות המצדיקות לחרוג מכך. פסיקה זו יושמה גם על ידי בתי הדין האיזוריים, ומשכך ישנה עמימות כלשהי (בשל התנגשות החוק היבש והפסיקה בעניין).
3. התשלומים לא נעשים על פי שכר מינימום, אלא על פי הכנסה בפועל.
4. העונג כולו שלי...

בברכה,
ד"ר ליאת שטיין, עו"ד בתחום דיני העבודה, בדגש על נשים בהריון, בטיפולים ולאחר לידה, והליכים במשרד התמ"ת.
03-6551010
5. זכויות עצמאית
29/12/2009 17:18
תודה רבה על העזרה!!! :-)
6. בשמחה :-) (ל"ת)
30/12/2009 9:49

בברכה,
03-6551010
7. דמי לידה לעצמאית
24/01/2010 14:48
ליאת שלום,
גם לי יש עסק עצמאי שנפתח ביולי 09 - תינוקייה התפתחותית.
ילדתי ב27/12/09 והשבוע קיבלתי מכתב שאינני זכאית לדמי לידה.
סיימתי לעבוד במקום עבודתי במרץ 09.
את פתיחת התיק במע"מ ומס הכנסה עשיתי ב 9/7/09 וכשהגעתי באותו לביטוח לאומי אמרו לי ולמרות היותי בהריון שעדיף לי לחכות עד שירשמו תינוקות לתינוקייה וכך לא להפסיד כסף. אני בטיפשותי הקשבתי וחיכיתי לאוגוסט היו עיצומים בביטוח לאומי ולכן חיכיתי עם הרישום.
עכשיו אחרי הכל אין לי רווחים כל כך גדולים מהעסק מגלל ההריון (לא רשמתי הרבה תינוקות וגם יש לי עוזרת)
מה אני יכולה לעשות בכדי לקבל את דמי הלידה?
תודה.
המשך יום נעים,
מיה
8. דמי לידה לעצמאית
24/01/2010 18:43
מיה שלום,
אכן בעיה סבוכה...
עלייך לבחון האם את נכנסת לתנאי הזכאות, בין כעצמאית ובין בשכירה. אם כן, יגיעו לך דמי הביטוח (אף אם לא יהיו גבוהים כפי שציפית), אם לא - אין שום דבר שניתן לעשות בנדון...

לעניין הזכאות לדמי הלידה - מצ"ב הנוסח על פי חוק הביטוח הלאומי:

דמי לידה מרביים - עבור 14 שבועות (98 ימי זכאות) - ישולמו ליולדת שהפסיקה את עבודתה בזמן ההיריון שהסתיים בלידה, וששולמו בעדה דמי ביטוח לפני היום הקובע על-פי הפירוט הזה:
10 חודשים מתוך 14 החודשים שלפני היום הקובע או
15 חודשים מתוך 22 החודשים שלפני היום הקובע.

מומלץ לבדוק את העניין ספציפית על פי נתונייך מול המוסד לביטוח לאומי.

בברכה,
03-6551010
9. שחקנית בהריון
30/12/2013 13:20
שלום!
אני בהריון בחודש חמישי ואינני יכולה לבצע הצגות שנקבעו. האם מגיע לי סוג של החזר כלשהו? מדובר בהצגת יחיד עליה עבדתי חודשים ארוכים, וההצגות נקבעו על פי הצגה שאני עשיתי לקניינים. עכשיו הם מצאו מחליפה בכדי לא לבטל את ההצגות, כי הן אמורות להיות ממש בסמוך ללידה. מדובר בסכום מאוד גדול שכן על כל הצגה אני מקבלת 650 ש"ח, ומדובר ב12 הצגות בערך...
מה ניתן לעשות?

נ.ב
לא הפסקתי לעבוד לגמרי, מפני שאני גם מעבירה סדנאות במקביל שאותן אני כן יכולה לעשות. אני עוסק פטור ומשלמת ביטוח לאומי כחוק.
10. הגננת
10/05/2015 11:14
שלום רב. יש לי גן שנסגר באוגוסט כשאהיה בחודש השביעי להריון מה שיקשה עליי להתקבל לעבודה חדשה. שאלתי היא כזו: האם אני זכאית לסיוע כלשהו עד שאלד כגון אבטחת הכנסה?
הוספת תגובה:
שם: התחבר   *מומלץ להרשם לאתר ולהכניס תגובה על שמכם
כותרת: *
תוכן התגובה:
תמונה:
אני מסכים עם תקנון פורום הריון ולידה.
טוען נתונים, נא המתן...

* שדות חובה
* גודל מקסימלי להעלאת תמונות: 700 KB
* ניתן להעלות קבצי jpg / gif בלבד