בת 7 חודשים עם "חרדת נטישה"

שמי קרן נגר. אני מאבחנת ומטפלת מוסמכת בלקויות למידה, התפתחות ותפקוד בשיטת ורדי. מתמחה בליווי שלבי ההתפתחות ועיכוב התפתחותי בתינוקות ובקשיי תפקוד של ילדים ונוער. אני מטפלת בתינוקות, ילדים ונוער, הן בחינוך הרגיל והן בחינ... [לפירוט המלא]
מנהל/ת את הפורומים: התפתחות תינוקות

1. בת 7 חודשים עם "חרדת נטישה"
16/02/2010 10:56
שלום רב,
בתי בת 7 חודשים, נמצאת במשך היום במעון מגיל 4 חודשים, בשעות הערב כשאנחנו מגיעות הביתה, אני בד"כ מניחה אותה לשחק על מזרן פעילות עם צעצועים סביבה.
בכל פעם שבעלי ואני לא קרובים אליה היא מתחילה לבכות. התופעה החלה רק בשבועיים האחרונים. גם כאשר אני במטבח לרגעים ספורים, היא מתחילה לבכות. אני מדברת איתה משם ושרה לה שירים, וכלום לא עוזר.
חשוב לציין שמזרן הפעילות נמצא במקום מרכזי, כך שאני יכולה לראות אותה והיא אותי גם אם אני במטבח או בחלק אחר בסלון.
ביררתי במעון והם לא ראו את התופעה הזאת אצלה.
מה אפשר לעשות?
מאת: naomik
2. חרדת נטישה
17/02/2010 8:34
בוקר טוב,

כפי שצינת , בתך מתחילה לפתח חרדת נטישה, תופעה מוכרת וידועה בגילאים האלה, נורמלית ובריאה.
חרדת נטישה היא שלב התפתחותי טבעי אצל תינוקות ומופיעה בטווח הגילים שבין שבעה חודשים עד גיל שנה פחות או יותר. זהו שלב בהתפתחות הקוגניטיבית של הפעוט המהווה פחד ראשוני ובסיסי שהתינוק חווה בשלב שרמת ההבנה שלו לגבי הסביבה עדיין נמוכה: הוא רק מתחיל להבין שההורים הם הדמויות הקבועות והמשמעותיות בחייו, וכאשר הם אינם נמצאים לידו הוא מרגיש בחסרונם. התופעה נובעת מפחד בסיסי שקיים אצל התינוק מפני האפשרות שהוריו, המספקים עבורו את צרכיו הבסיסיים, ייעלמו.
בשלב זה בהתפתחותו, לתינוק אין עדיין מושג זמן מגובש, ולכן כמה דקות נראות לו כפרק זמן ארוך מאוד (לכן זה קורה גם כשאתם בחדר ליד). חרדת הנטישה, כשלב התפתחותי תקין, מסמלת את תחילת דרכו של התינוק לעצמאות ונפרדות מההורים. בשלב הזה הוא מגיע להכרה שהוריו אינם נמצאים לידו כל הזמן.
בשלב זה הילד מתחיל לפתח העדפה ברורה לדמויות המשמעותיות על פני זרים. הוא מבין שיש דמויות קבועות בחייו, דמויות שגורמות לו להרגיש טוב והיה רוצה שיהיו סביבו. חשוב לזכור כי רמת ההבנה של התינוק עדיין נמוכה ובעקבותיה גם תחושת הביטחון בהיותו תלוי באופן מוחלט באחרים. אך טבעי הוא שיחוש חוסר ביטחון כאשר דמויות משמעותיות בחייו הולכות או שמגיע אדם זר לו.
בינתיים נסו להקנות לבתכם בטחון, אמון, קביעות והמשכיות. ילד שnרגיש שהדברים הקורים בעולמו הם צפויים יהיה רגוע, לכן אל תעלמו בחשאי – הכינו את הקטנה לפרידה, תנו לה מידע לאן אתם הולכים, מתי תחזרו. למרות שבגיל זה עדיין לא רוכשים שפה, הם מסוגלים לקלוט את טון הדברים, ואת המסר המרגיע והאמין שלכם.
אפשר לשחק משחקים שיצרו תחושת צפי ובטחון: אפשר לכסות חפצים ולהרים את הכיסוי כדי לראות שהם נמצאים ולא קרה דבר - “קוקו" (כיסוי הפנים וגילויים) הוא משחק יעיל למדי, משחקי מחבואים וכיו"צ.
חשוב לחבק ולנשק לפני ש"עוזבים", הבטיחו לה שתחזרו.
חשוב לא להתמהמה כדי שלא תחשוב שאתם מפקפקים ביכולת שלה להתגבר על חרדת הנטישה.

בהצלחה!
בברכה,
מאבחנת ומטפלת מוסמכת בשיטת ורדי
אתר: http://www.kerennagar.co.il
נייד: 052-4020088
3. תודה רבה על התשובה המפורטת....
17/02/2010 10:11
עזרת לי מאוד.
מאת: naomik
4. שמחה שעזרתי, כאן בשבילך לכל שאלה. בהצלחה רבה! (ל"ת)
22/02/2010 14:16
בברכה,
5. באותו הנושא..
10/06/2010 9:21
ביתי בת 11 חודשים ככל הנראה חווה חרדת נטישה. היא איננה בגן ועל כן צמודה אלי כל היום. מסבר שהיא רוצה להיות צמודהיותר ויותר.. ברמה הורידית. אמנם כייף אך לעיתים מעיק!!! החרדה אינה מופיעה בפרידה או שהות עם אנשים. בנוסף להתבכיינות והצורך לטפס עליי בכל שעות היום, היא לא מוכנה להישאר לבדה במיטה וצורחת את נישמתה, אם אני זזה מילימטר... כמובן שהיא לא נירדמת לבד ואני לא מוכנה להיכנע לעגלה\ ידיים.. מה עושים?
בכל שעות היום אין כל בעיה אבל איך ללמדה להירדם ולהירגע לבד? היא כל הזמן עומדת ויושבת וזזה , לא יודעת להרגיע עצמה..
תודה. שני
מאת: אורח/ת
6. היי שני
13/06/2010 9:10
היי שני,
כפי שקראת בתגובתי הקודמת, חרדת נטישה היא תופעה מוכרת וידועה בגילאים האלה, נורמלית ובריאה.
חרדת הנטישה מתבטאת בדרך כלל בשינוי קיצוני במצב הרוח ובהתנהגות של התינוק בעת הפרידה מן ההורה, כמו בכי רב, התקפי זעם, היצמדות גופנית וכיוב'. תיתכן חרדת נטישה שתתבטא דוקא דרך אדישות מוגזמת, או בדרך מרומזת, כמו קשיי אכילה, שינה וכיוב'.
מאחר ואת אומרת שזה לא מופיע בפרידה ובתך מאפשרת לך ללכת,
הייתי מקשרת את הנושא יותר לבעיות שינה של בתך, שגם זה חלק מחרדת נטישה וממליצה להעביר את השאלה לגנית פרג בפורום בעיות שינה.
אם לא תקבלי תשובה חיזרי אליי,
יום מקסים
קרן
בברכה,
7. חרדת נטישה בגיל 5 וחצי חודשים הייתכן??
25/11/2012 3:02
שלום רב אני אמא לתינוקת בת 5 וחצי חודשים ולאחרונה שמתי לב (אני חושבת) שיש לה מין סוג של חרדת נטישה
דוגמה: בד'כ אני זו שמרדימה אותה בלילה היא שמה את הראש עלי ונירדמת וכאשר יצאתי להליכה בערב הילדה פשוט חיכתה לי שאבוא הביתה ואז הרדם היא אפילו בכתה כשהגעתי האם יכל להיות מצב כזה של חרדת נטישה או שפשוט מאוד היא רגילה אלי?
8. הירדמות על אמא
25/11/2012 9:08
שלום,

האם היא נרדמת רק עליך? אם כן אז סביר להניח שזו סיבת הבכי.
ייתכן והיא תתעורר במהלך הלילה בבכי מאחר והיא נרדמת עליך וכשהיא מתעוררת אמא כבר לא שם להרדים שוב.
ספרי לי על תופעות נוספות שישנן ואוכל לדעת יותר...
יום נפלא!
בברכה,
9. חרדת נטישה בגיל 5 וחצי חודשים הייתכן??
27/11/2012 21:15
תודה על תשובתך שיהיה לך יום ניפלא ומקסים :)
חוץ מהקטע הזה שהופיעה אצלה היא אחלה של ילדה מתוקה חייכנית וגורמת לי לצחוק כשהיא מצחיקה את עצמה אין זה הורס.. :)
10. תגובה לתגובה המשמחת :)
28/11/2012 8:53
:) איזו תגובה שמעלה חיוך ענק.
אני בטוחה שהיא מהממת.
וגם הקטע הזה שהופיע אצלה מגיע ממקום שהיא מרגישה בו הכי נוח והכי בטוח ולא כדי לעשות לאמא לא נעים. הם עוד רק מכירים את העולם שמחוץ לרחם :)
יום נפלא ומקסים גם לך!!
קרן
בברכה,
11. התפתחות עזרה!!
02/12/2012 17:48
ש לי שאלה בנוגע להתפתחות בית (בתיקווה שתעני לי )
:)
יש לי תינוקת מקסימה בת 5 וחצי חודשים (14.6.12 יילדתי) היא אכן מושיטה ידיים למישחקים תופסת את הבקבוק מקשיבה כשמדברים איתה ממלמלת מגיל חודשיים .היא על הבטן משחקת מרימה את הראש היא גם מאוד סקרנית ממש מאוד. דוגמה כשאנחנו נוסעים באוטו היא מסתכלת על העובר ושב וכשאני יוצאת לטייל איתה היא מסתכלת על העצים וממלמלת להם ממש מקסימה מחייכת הרבה וגם מצחיקה את עצמה וצוחקת ממש צוחקת יש לי כמה שאלות לגבי התפתחותה ( אני אמא צעירה וממש הסטרית) יש לי דודה שיילדנו ממש כמעט חודש הבדל זתומרת שהאחינית יותר גדולה מביתי בחודש בערך והיא כבר זוחלת ונעמדת וביתי עדיין לא זוכרת וזה מדאיג אותי האמתי שבטיפת חלב אומרים לי שהכל בסדר אבל אני תמיד חושבת דברים שלילים בבקשה מימך עזרי לי!!
האם כל מה שביתי עושה זה בסדר להתפתחות שלה? האם זה שהיא עדיין לא זוחלת זה בסדר?

אשמח מאוד לתשובתך..

ערב טוב והמשך יום ניפלא :)
12. קצב התפתחות
02/12/2012 21:21
ערב טוב,

אני אתחיל מהסוף ואומר לך שזה בסדר שהיא לא זוחלת מבחינת הגיל הכרונולוגי.
חודש הבדל זה מאוד משמעותי בגיל הזה אבל גם זה לא אומר שבתך תגיע לגיל 6.5 חודשים (לגיל של אחיינית שלך) והיא תזחל בדיוק מתי שהאחיינית התחילה לזחול.
לכל ילד קצה התפתחות משלו, יש את טווחי הנורמה ואם ישנה סטיה משמעותית לפה או לפה, טיפת חלב יעירו את תשומת לבך.
כל מה שציינת שהיא עושה נהדר להתפתחות שלה אך לא דיברת על התפתחות מוטורית (האם היא מתהפכת, מרימה ראש יפה וכדומה).

לסיכום, אם לא העירו את תשומת לבך בבדיקות התפתחות (טיפת חלב שציינת) אני מניחה שהכל בסדר ואני בטוחה שברגע שתהיי רגועה יותר וכשתביני שכל ילד והקצב שלו היא תתחיל לרוץ :)

ערב נפלא!
בברכה,
13. חשד בחרדת נטישה
05/12/2017 17:36
שלום לך:)
הבן שלי בן חמישה חודשים, מתפתח יפה מאוד... כבר מס חודשים מתהפך לשני הצדדים, עומד על שש ומתנדנד, זוחל במיטה- מגיע לצעצועים שרוצה, ילד מאוווד סקרן, מגיב לשמו כבר מזמן.
רק לשם הרקע הוא יונק וישן איתנו בלינה משותפת במיטה. התחיל כבר מוצקים וכבר הכפיל את משקלו מהלידה.
שאלה, מזה כמה ימים, הוא מתעורר באמצע הלילה ובמהלך היום לא נותן לי להתרחק ממנו, שלא אצא משדה ראייתו.
האם יתכן שמתחילה חרדת נטישה?
הוספת תגובה:
שם: התחבר   *מומלץ להרשם לאתר ולהכניס תגובה על שמכם
כותרת: *
תוכן התגובה:
תמונה:
אני מסכים עם תקנון פורום הריון ולידה.
טוען נתונים, נא המתן...

* שדות חובה
* גודל מקסימלי להעלאת תמונות: 700 KB
* ניתן להעלות קבצי jpg / gif בלבד