חודשי הריון. תופעות הריון. שינויים בגוף בהריון. סיכונים בהריון. יומן הריון.

תופעות וסיכונים בהריון
התפתחות העובר בהריון
חודשי ההריון לפי טרימסטרים
יומן הריון - שליש ראשון
יומן הריון - שליש שני
יומן הריון - שליש שלישי
שבוע הריון 19
שבוע הריון 35
שבוע הריון 20
שבוע הריון 21
שבוע הריון 22
שבוע הריון 23
שבוע הריון 24
שבוע הריון 25
שבוע הריון 26
שבוע הריון 27
שבוע הריון 28
שבוע הריון 29
שבוע הריון 30
שבוע הריון 31
שבוע הריון 32
שבוע הריון 33
שבוע הריון 34
שבוע הריון 9
שבוע הריון 1
שבוע הריון 2
שבוע הריון 3
שבוע הריון 4
שבוע הריון 5
שבוע הריון 6
שבוע הריון 7
שבוע הריון 8
שבוע הריון 18
שבוע הריון 10
שבוע הריון 11
שבוע הריון 12
שבוע הריון 13
שבוע הריון 14
שבוע הריון 15
שבוע הריון 16
שבוע הריון 17
שבוע הריון 36
שבוע הריון 37
שבוע הריון 38
שבוע הריון 39
שבוע הריון 40
שבוע הריון 13
מערכת קרוסלה

עדין לא סיפרת לכולם שאת בהריון בשבוע 13? זה זמן טוב להתחיל.

מה זה אומר?

בשבוע הריון 13 את עשויה לחוש טוב יותר, ותסמיני הריון אחדים אף נעלמים – תסמינים כמו בחילות והקאות שהיו בתחילת ההריון. יתכן מאוד שתחושי בצורך לנוח ולישון.

בשבוע זה, ההריון מתחיל להיראות מבחינה חיצונית – הבטן הולכת ותופחת, המותניים מתרחבים ואת עולה במשקל. השלייה המחברת בינך לבין העובר כבר מפותחת וחזקה דייה כדי להעביר את כל המזון הדרוש לעוברך. הסיכוי להפלה טבעית בשבוע הריון 13 יורד באופן משמעותי.

זהו בהחלט הזמן לספר לסובבים אותך כי את בהריון! לא תוכלי להסתיר זאת לאורך זמן רב. אולי זה גם זמן טוב להתחיל לבדוק בגדי הריון חדשים שיהיו גם נוחים וגם אופנתיים להמשך תקופת ההריון.

 

כיצד יש לנהוג?

  1. בשבוע הריון 13 עולה נפח הדם בגלל כמות הנוזלים בדם. לפיכך, יש צורך לקחת כדורי ברזל כדי להימנע מהופעת אנמיה.

  2. שמרי על אורך חיים בריא למען בריאותו העתידית של תינוקך (כלומר, צריכת מזון בריא וביצוע פעילות גופנית לאחר התייעצות עם רופא).

  3. בשבוע הריון 13 ובמהלך תקופת ההריון בכלל את עלולה לסבול מעצירות. הסיבות לכך יכולות להיות כדורי הברזל שאת נוטלת, עליה בהורמון הפרוגסטרון בגוף הגורם לרפיון שרירי המעיים והרחם ההולך וגדל והמפעיל לחץ על מערכת העיכול. כדי לטפל בבעיית העצירות מומלץ לשתות כמות גדולה של מים (כ־2 ליטרים ביום), לצרוך מזון עשיר בסיבים (חיטה מלאה, זרעי פשתן, פירות וירקות עם קליפה ועוד), לצרוך מזונות כמו קיווי, אננס או סלק שיש בהם אנזימי עיכול ולבצע פעילות גופנית קלה כמו הליכה.

  4. יש להמשיך וליטול חומצה פולית כדי להקטין את הסיכון להולדת תינוק בעל מומים.

 

תהליכים בהתפתחות העובר

בשבוע הריון 13 מגיע העובר למשקל של 28 גרם. הוא מסיים את התפתחותו הראשונית ומערכות ואיברים רבים מושלמים כמעט: הלב, הפנים, הבטן, עמוד השדרה ועוד. אף על פי כן, עדיין אין ביכולתו של העובר לראות או לשמוע. המוח והריאות עדיין מתפתחים בשבוע זה. בנוסף לכך, ייתכן שהעובר ינסה בפעם הראשונה למצוץ אצבע. אם את בת מזל, תוכלי לראות זאת בבדיקת אולטרה-סאונד. העובר תזזיתי בתקופה זו של ההריון והוא זז מצד לצד, אך אינך יכולה לחוש בכך עדיין. עם זאת, הוא ישן כעת כ־90% מהזמן.

 

טיפולים ובדיקות

אם עדיין לא עברת בדיקת שקיפות עורפית, מוטב שתעשי אותה לפני שיהיה מאוחר מדי ולא תוכלי לבצעה ככל שיתקדם ההריון. בדיקה זו היא מעין בדיקת אולטרה-סאונד המסייעת בגילוי בעיות כרומוזומליות בעובר שעלולות להוביל לתופעות כמו תסמונת דאון. בדיקה נוספת שמומלץ לעשות היא בדיקת סיסי שלייה (Chorionic Villus Sampling). זוהי בדיקת ביופסיה המלווה בסריקת אולטרה-סאונד שבעזרתה יכולים הרופאים מחלות גנטיות שונות שהעובר עלול לשאת בשלבי ההתפתחות שלו. דוגמאות למחלות אלה יכולות להיות תסמונת דאון, תלסמיה, CF או אנמיה חרמשית. בדיקת סיסי שלייה מתבצעת באחת משתי הדרכים: גישה בטנית – במסגרת בדיקה זו מחדירים מחט אל בטן השלייה כדי לשאוב דגימה; או גישה וגינלית – במסגרתה מחדירים צינורית לרחם ולוקחים דגימה מהשלייה.

סגור לתגובות


אין תגובות
מצוקה עוברית - האם את מרגישה את זה? [קרא בהרחבה]
הסיכונים הכרוכים בהפלה [קרא בהרחבה]
בצקת בהריון - איך יוצאים מזה [קרא בהרחבה]
קסם השמן (שאולי סמואלוב)
קסם השמן
קסם השמן (שאולי סמואלוב)
קסם השמן
מצוקה עוברית - האם את מרגישה את זה? [קרא בהרחבה]