חודשי הריון. תופעות הריון. שינויים בגוף בהריון. סיכונים בהריון. יומן הריון.

תופעות וסיכונים בהריון
התפתחות העובר בהריון
חודשי ההריון לפי טרימסטרים
יומן הריון - שליש ראשון
יומן הריון - שליש שני
יומן הריון - שליש שלישי
שבוע הריון 19
שבוע הריון 35
שבוע הריון 20
שבוע הריון 21
שבוע הריון 22
שבוע הריון 23
שבוע הריון 24
שבוע הריון 25
שבוע הריון 26
שבוע הריון 27
שבוע הריון 28
שבוע הריון 29
שבוע הריון 30
שבוע הריון 31
שבוע הריון 32
שבוע הריון 33
שבוע הריון 34
שבוע הריון 9
שבוע הריון 1
שבוע הריון 2
שבוע הריון 3
שבוע הריון 4
שבוע הריון 5
שבוע הריון 6
שבוע הריון 7
שבוע הריון 8
שבוע הריון 18
שבוע הריון 10
שבוע הריון 11
שבוע הריון 12
שבוע הריון 13
שבוע הריון 14
שבוע הריון 15
שבוע הריון 16
שבוע הריון 17
שבוע הריון 36
שבוע הריון 37
שבוע הריון 38
שבוע הריון 39
שבוע הריון 40
שבוע הריון 18
מערכת קרוסלה

זהו, את בהריון שבוע 18. אם הסתרת את הבטן עד עכשיו, אז כבר אי אפשר להסתיר כל כך.

מה זה אומר?

בשבוע הריון זה הרחם ממשיך לגדול ואת עולה במשקל – כעת את שוקלת בכ־3 קילו יותר, ההריון כבר בולט לעין ואינך יכולה להסתירו עוד. אף על פי שתסמיני תחילת ההריון כבר מאחורייך (דוגמת בחילות או הקאות), את עלולה לסבול מתופעות בלתי נעימות אחרות:

  1. בגלל לחץ דם גבוה את עלולה לסבול מגודש באף, נזלת, ירידת דם מהאף והפרשות מאיברי המין.

  2. בשבוע הריון 18 את עלולה לסבול מסחרחורות עקב רמת סוכר נמוכה בדם. אם זה קורה, מומלץ לשכב ולהרים את הרגלים מעט יותר משאר הגוף, או לאכול דבר מה מתוק (חטיף או פרי) כדי להעלות את רמת הסוכר בדם.

  3. צבע עור הפנים עשוי להשתנות במהלך ההריון.

 

כיצד יש לנהוג?

  1. אם עדיין לא עברת לבגדי הריון, כרגע אין לך ברירה. גופך מתפתח, הרחם גדל ובגדים המותאמים במיוחד להריון הם אחת הדרכים הטובות לעבור את תקופת ההריון בנוחות יחסית.

  2. אם את חשה בלחצים בבטן התחתונה, עלייך לשכב, לנוח ולהימנע מפעילות מאומצת. אף על פי כן, מומלץ לבצע פעילות גופנית קלה כהכנה טובה לקראת הלידה.

  3. בשבוע הריון 18 את עלולה לחוש בצורך תכוף להטיל שתן. דווקא במקרים אלה מומלץ להקפיד על שתייה מרובה כדי לדלל את השתן, למנוע הופעת צירים מוקדמים ולהקטין את תופעת הצריבה בעת מתן שתן.

  4. חשוב להקפיד על נטילת תוספי ברזל ואכילת מאכלים עתירי ברזל. זאת משום שבתקופת ההריון את עלולה לחוש בעייפות ולפתח אנמיה. אף על פי כן, השינויים ההורמונאליים בשבוע הריון 18 אינם קיצוניים, ולכן תחושת העיפות אינה כה דרסטית.

  5. בשבוע מתקדם זה (באופן יחסי) מומלץ לשקול באיזה בית חולים ברצונך ללדת.

 

תהליכים בהתפתחות העובר

משקלו של העובר הוא כ־140 גרם ואורכו כ־17 סנטימטרים. מחזור הדם של העובר כבר מפותח וגופו שואב כמויות גדולות של דם. עצמות העובר ממשיכות להתפתח, נוצרת שכבת מגן השומרת על תאי העצב, השמיעה מתחדדת. בשלב זה העובר יכול גם לבלוע ועל כן הוא שותה את מי השפיר. כמו כן, ידיו ורגליו של העובר ממשיכות להתפתח, ואם יתמזל מזלך, תוכלי אף לחוש אותו זז בתוכך. אך גם אם לא חשת בכך, לא נורא. מחכה לך עוד תקופת הריון שלמה שבמהלכה תרגישי בתזוזותיו.

 

טיפולים ובדיקות

בשבוע הריון 18 מומלץ לבצע בדיקת מי שפיר. בעזרת בדיקה זו לוקחים דגימה ממי השפיר (הנוזל שיוצר העובר) כדי לראות אם קיים סיכוי להוליד ילד בעל מומים דוגמת תסמונת דאון. במהלך הבדיקה, המלווית באולטרה-סאונד, לוקחים דגימה ממי השפיר באמצעות מזרק שאליו מחוברת מחט דקה. הסיכונים לסיבוכי הריון מבדיקת מי שפיר הם נמוכים מאוד, וזאת בתנאי שהבדיקה נעשית בסטריליות ועל ידי מומחים. יחד עם זאת, תופעות הלוואי של הבדיקה עשויות לכלול עילפון והתכווצויות ולחצים באזור הדקירה או בבטן. לאחר הבדיקה מומלץ לנוח במשך כשלושה ימים, אך דבר זה אינו חובה.

נוסף כל כך, מומלץ לבצע בשבוע זה בדיקת חלבון עוברי. בדיקת חלבון עוברי, כמו בדיקת מי שפיר, מסייעת בגילוי מומים כלשהם בעובר דוגמת מחלות גנטיות. לפי תוצאות הבדיקה, אם רמת החלבון העוברי גבוהה מן הרגיל, ייתכן שיש חשש למום בעובר, אך לא תמיד כך הוא הדבר. רמה גבוהה של חלבון עוברי עשויה להעיד גם על הריון רב עוברי, כלומר תאומים או שלישיה, או על כך שהאישה נמצאת בשבוע הריון מתקדם יותר ממה שחשבו הרופאים בהתחלה.

אם להורים או לאחד מהאחים של העובר הסטוריה של בעיות לבביות, יתכן ותופני לביצוע בדיקת אקו לב עובר, על מנת לשלול מומים לבביים אפשריים אצל העובר.

סגור לתגובות


1. אקו לב עובר לא עושים בשבוע כל כך מוקדם
שלא נזדקק אורח
דירוג:
0

בעד הריון ולידה
הכל על סכרת הריונית [קרא בהרחבה]
איך להירגע בתקופה שלאחר הלידה? [קרא בהרחבה]
לידה טבעית? אפידורל? קיסרי? אפשר להיעזר בהיפנוזה עצמית. [קרא בהרחבה]
קסם השמן (שאולי סמואלוב)
קסם השמן
קסם השמן (שאולי סמואלוב)
קסם השמן
הכל על סכרת הריונית [קרא בהרחבה]