חודשי הריון. תופעות הריון. שינויים בגוף בהריון. סיכונים בהריון. יומן הריון.

תופעות וסיכונים בהריון
התפתחות העובר בהריון
חודשי ההריון לפי טרימסטרים
יומן הריון - שליש ראשון
יומן הריון - שליש שני
יומן הריון - שליש שלישי
שבוע הריון 19
שבוע הריון 35
שבוע הריון 20
שבוע הריון 21
שבוע הריון 22
שבוע הריון 23
שבוע הריון 24
שבוע הריון 25
שבוע הריון 26
שבוע הריון 27
שבוע הריון 28
שבוע הריון 29
שבוע הריון 30
שבוע הריון 31
שבוע הריון 32
שבוע הריון 33
שבוע הריון 34
שבוע הריון 9
שבוע הריון 1
שבוע הריון 2
שבוע הריון 3
שבוע הריון 4
שבוע הריון 5
שבוע הריון 6
שבוע הריון 7
שבוע הריון 8
שבוע הריון 18
שבוע הריון 10
שבוע הריון 11
שבוע הריון 12
שבוע הריון 13
שבוע הריון 14
שבוע הריון 15
שבוע הריון 16
שבוע הריון 17
שבוע הריון 36
שבוע הריון 37
שבוע הריון 38
שבוע הריון 39
שבוע הריון 40
שבוע הריון 19
מערכת קרוסלה

סובלת מכאבי גב בשבוע 19 להריון? אולי זה זמן טוב להתחיל לעסוק בפילאטיס או יוגה.

מה זה אומר?

שבוע הריון מספר 19 הוא השבוע בו הרחם ממשיך לגדול וגורם לשינויים חיצוניים בולטים יותר: הגב התחתון והבטן נמשכים קדימה. נוסף על כך, את עשויה לחוש בתסמינים ושינויים:

  1. בשבוע הריון 19 את עלולה לסבול מכאבי גב. במקרים אלה מומלץ ללכת לשיעורי יוגה או פילאטיס. פעילויות אלה יכולות גם לשפר את מצב רוחך ולהפגיש אותך עם נשים הרות אחרות.

  2. בגלל העלייה ברמות האסטרוגן, עשויים להופיע אדמומיות בכפות הידיים, נקודות על הזרועות והפנים, פריחות או קו באזור הבטן התחתונה. אין צורך לדאוג! כל אלה ייעלמו בסיום ההריון.

  3. בשל פעילותה המואטת של מערכת העיכול, עלולה להופיע צרבת – מעין תחושת שריפה וצריבה בבית החזה. כדי להקל על התחושה מומלץ להימנע מאכילת מזון לא בריא (מזון מטוגן, מאכלים מתוקים, קפה), מלבישת בגדים הלוחצים על אזור המותניים (לשם כך דאגי לבגדי הריון) ומשכיבה מיד לאחר האכילה. ניתן גם לבקש מהרופא תרופות נגד צרבת.

 

כיצד יש לנהוג?

  1. מומלץ להתעניין יותר בנושא ההריון: לקרוא ספרים על הריון, ללכת לסדנאות לידה ולדבר עם אחות או חברה שכבר ילדה. הרחבת אופקים זו תכין אותך טוב יותר לקראת הלידה ההולכת ומתקרבת, וכך תוכלי לדעת כיצד לנהוג בזמן התקף צירים, הלידה עצמה, הנקה וכדומה.

  2. בתקופת ההריון עורך רגיש במיוחד, ולכן השתדלי להימנע מלחשוף אותו אל קרני השמש ומרחי על גופך קרם הגנה.

  3. הקפידי על תזונה נכונה כדי לשמור על בריאותך ובריאות התינוק שייוולד.

  4. השתדלי ליטול תוספי ברזל כדי לשמור על רמת ברזל תקינה בדם ולמנוע מצב של אנמיה.

  5. הימנעי מעישון ומשתיית אלכוהול. פעולות אלה יזיקו לבריאותך ולבריאותו של פרי בטנך, הן עלולות להעלות את הסיכוי להפלה, לגרום למות העובר ולהעלות את הסיכוי להוליד ילד בעל בעיות שונות: מומים בלב, מומים בריאות, הפרעות קשב וריכוז.

 

תהליכים בהתפתחות העובר

משקלו של העובר בשבוע הריון 18 הוא כ־220 גרם ואורכו כ־17 סנטימטר. פני העובר מתפתחים – העיניים, האף והאוזניים מקבלים כבר מראה חיצוני האופייני רק לו. המח מתפתח אף הוא ואיתו מתפתחים גם החושים: ראיה, שמיעה, טעם, ריח ומישוש. העובר אף שומע את קולך ומתחיל להתרגל אליו. גם שערות העובר ממשיכות לצמוח, הידיים והרגליים ממשיכות לצמוח, והוא בוחר את תנוחת השינה המתאימה לו: העובר ישן כשסנטרו נשען על חזהו או כשהראש מוטה לאחור.

 

טיפולים ובדיקות

בשבוע הריון זה מומלץ לבצע בדיקת חלבון עוברי (סקר ביו־כימי). זוהי בדיקה שנועדה לסייע לרופאים המטפלים בך לגלות מומים גנטיים כלשהם בעובר, דוגמת תסמונת דאון. אם תוצאות הבדיקה מראות כי רמת החלבון העוברי גבוהה מן הרגיל, עולה החשש כי קיים פגם גנטי בעובר. אף על פי כן, דבר זה אינו תמיד נכון. הסיבה לרמה גבוהה של חלבון עוברי עשויה להצביע על כך שאת נמצאת בשבוע הריון מתקדם יותר ממה שנמסר לך מלכתחילה, או כי את נושאת ברחמך יותר מעובר אחד. על כל פנים, אם אכן מתגלה בעיה גנטית בעובר, תוכלו את ובן זוגך לשקול לבצע הפלה.

בדיקה נוספת שתוכלי לשקול אם לבצע היא בדיקת סקירת מערכות מאוחרת. זוהי מעין בדיקה למציאת פגמים גנטיים בעובר המשלימה את בדיקת סקירת מערכות מוקדמת המבוצעת בין שבוע 14 לשבוע 16. בדיקת סקירת מערכות מאוחרת היא בדיקה מקיפה יותר שנועדה לבחון אם לא קיימים מומים גנטיים בעובר. ולבסוף, אם עדין לא ביצעת אותה, ניתן גם לבצע בדיקת מי שפיר. במסגרת בדיקה זו לוקחים דגימה ממי השפיר (הנוזל שמייצר העור) כדי לבחון אם העובר אינו נושא מחלות גנטיות. אל דאגה! קיים סיכוי קלוש לפגיעה בעובר ולסיבוכים במהלך הלידה. אם הבדיקה מתבצעת בתנאים סטריליים ומתאימים ואם מבצעיה הם רופאים המקצועיים בתחום זה, הכול יסתדר על הצד הטוב ביותר!

סגור לתגובות


אין תגובות
חווה צירים מוקדמים? [קרא בהרחבה]
הכל על סכרת הריונית [קרא בהרחבה]
ניסית כבר הכול נגד בחילות הריון? [קרא בהרחבה]
קסם השמן (שאולי סמואלוב)
קסם השמן
קסם השמן (שאולי סמואלוב)
קסם השמן
חווה צירים מוקדמים? [קרא בהרחבה]